Vláda odmítla návrh komunistů na beztrestnost pro oznamovatele korupce

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Koaliční vláda se ve čtvrtek postavila negativně ke komunistickému návrhu novely trestního zákoníku. Ta navrhovala beztrestnost pro lidi, kteří oznámili korupci. Řekli to premiér Petr Nečas a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (oba ODS).

Vláda při zamítnutí argumentuje tím, že obdobné ustanovení v minulosti už platilo, ale nebylo kvůli nejasnostem využíváno a kritizovaly jej mezinárodní organizace, například Rada Evropy.

Podle Pospíšila kabinet v této otázce preferuje "jiné, efektivnější nástroje", například institut spolupracujícího obviněného. Samotná účinná lístost, jak navrhují komunističtí poslanci, vládě nepřipadá dostatečně účinná. 

Návrh by měla bez ohledu na stanovisko vlády projednat i sněmovna. V té má ale vládní koalice většinu. V minulosti už zamítla návrh opozice na zavedení institutu korunního svědka. Tento nástroj měl zavést možnost beztrestnosti pro pachatele, který by pomohl rozbít zločineckou strukturu, byť se na její činnosti podílel.

Chystáme vlastní úpravu

Koalice ale předlohu odmítla s odůvodněním, že chystá vlastní úpravu. Nemá jít o korunního svědka, ale o zpřesnění institutu spolupracujícího obviněného. Podle ministra Pospíšila ji hodlá předložit na jaře. 

Podle poslaneckého návrhu KSČM se měla beztrestnost týkat lidí, kteří se setkali s korupcí a oznámili policii veškeré informace včetně toho, kdo je o úplatek požádal, nebo jim ho nabídl. Vztahovat se měla na osoby, které byly o úplatek požádány, byl jim nabídnut, případně ho nabídly samy. Podle KSČM by takové opatření pomohlo snížit míru korupce v zemi.

Ve stanovisku úřadu vlády, který byl připraven pro čtvrteční jednání, však stojí, že obdobné pravidlo už v minulosti platilo, kvůli nejasnostem však nebylo příliš využíváno. "Navíc byla tato úprava předmětem kritiky orgánů mezinárodních organizací pověřených kontrolou plnění závazků vyplývajících z mezinárodních smluv na poli boje proti korupci," uvádí se ve stanovisku.

Tagy: koalice pospíšil

Zdroje: ČTK