Španělsko bude chtít od EU odškodnění za paniku kolem okurek

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Španělský premiér José Zapatero potvrdil, že Madrid bude po Evropské unii žádat odškodnění za křivé obvinění ze strany německých úřadů, že španělské okurky byly zdrojem nynější epidemie střevní nákazy.

Podle Zapatera neexistuje "nejmenší indicie", že by španělské produkty měly s krvácivými a potenciálně smrtelnými průjmy cokoli společného. Světová zdravotnická organizace (WHO) podle agentury AP potvrdila, že bakterie, která usmrtila už 18 lidí, se vyskytuje v dosud zcela neznámé zmutované formě. 

Nebezpečnou nemoc během května roznesly bakterie EHEC především po severním Německu, ale také do dalších zemí včetně České republiky, kde je dnes evidován jeden potvrzený případ a sedm podezření. Ve dvou případech testy podezření vyvrátily. 

Německé úřady už v úterý popřely původní informace hamburských hygieniků o tom, že se nebezpečná forma bakterie E.coli našla na španělských okurkách. Zbývající německé testy podezřelých okurek ze Španělska ve čtvrtek už definitivně potvrdily, že tato zelenina nebyla kontaminována smrtícím typem střevní bakterie E.coli, která vyvolává krvácivé průjmy a může způsobit kolaps ledvin. 

Obnova dobrého jména španělských produktů

Španělské zemědělství však mezitím kvůli nařčení utrpělo obrovské ztráty a ministři španělské vlády naznačovali, že by Madrid mohl žádat po Německu nebo po Evropské unii finanční náhrady za ztráty španělských farmářů. Španělský svaz pěstitelů zeleniny odhaduje ztráty na 200 milionů eur (téměř pět miliard korun). 

Zapatero podle serveru deníku El Mundo ujistil, že Španělsko bude "žádat velmi přesvědčivé vysvětlení a dostatečné náhrady" u evropských institucí s cílem "obnovit dobré jméno španělských produktů". Premiér připustil, že je to "velmi ambiciózní úkol". 

Šéf španělské vlády rovněž v rozhlase kritizoval Evropskou komisi za pomalou reakci na "okurkovou krizi". EU až ve středu večer zrušila varování před španělskými okurkami. Německé úřady mezitím dál pátrají po zdroji infekce, která má v zemi na svědomí už 17 životů a stovky nemocných. Jedna žena zemřela také ve Švédsku. 

Nemocných už je přes dva tisíce

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že jde o dosud zcela novou zmutovanou formu bakterie. Jde prý o mutanta dvou různých bakterií E. coli. Expertka WHO na bezpečnost potravin Hilde Kruseová agentuře AP řekla, že jde o "unikátní kmen, jenž dosud nikdy nebyl z pacientů izolován". Německé úřady označují za původce nákazy bakterii EHEC serotypu O104:H4. 

Celkem zmutovaná bakterie napadla možná více než 2000 lidí, většinou v Německu. U nejméně 470 z nich se projevilo nebezpečné ledvinové onemocnění hemolyticko-uremický syndrom (HUS). Jenom v Německu bylo ve středu evidováno 1064 už potvrzených případů napadení EHEC. 

Britský Úřad na ochranu zdraví oznámil, že novým nebezpečným typem E.coli se v zemi nakazilo sedm lidí. Dosud se hovořilo o třech případech. 

Rusko zastavilo dovoz zeleniny z EU

Británie je tak jednou z nejpostiženějších zemí mimo Německo, vedle Švédska, které hlásí celkem 47 nakažených a Dánska se 17 případy. Několik případů nebo podezření na onemocnění byly zaznamenány také v Nizozemsku, Francii, Švýcarsku, Rakousku, Španělsku či USA. Vesměs však jde o osoby, které se nedávno vrátily z Německa, což platí i o všech pacientech v Británii. 

Na současnou nejistotu nejrazantněji zareagovalo Rusko tím, že zastavilo dovoz zeleniny z Evropské unie. Eurokomisař pro spotřebitele a zdraví John Dalli to označil za nepřiměřené opatření.

Tagy: Španělsko odškodnění epidemie

Zdroje: ČTK