Lékař, který zabil při nehodě dva lidi, dostal nižší trest

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Plzeňský krajský soud ve čtvrtek snížil na šestadvacet měsíců trest chebskému lékaři Janu Révayovi, jenž v lednu 2009 usmrtil při nehodě dva lidi. Původně mu uložil vězení na 33 měsíců, Révay se ovšem odvolal.

Státní zástupkyně nepodala odvolání, advokát lékaře Tomáš Sokol po rozsudku uvedl, že se vyjádří až po obdržení písemné verze rozsudku. Révayovi hrozilo šest měsíců až pět let. Zákaz řízení na čtyři roky udělený sokolovským soudem krajský soud potvrdil. Soud první instance mohl zakázat řízení vozidel až na deset let.

Nehoda se stala na silnici mezi Chebem a Sokolovem. Révay u Kynšperku nezvládl ve vysoké rychlosti zatáčku, vjel přes dvojitou plnou čáru do protisměru, kde se nejprve bočně srazil s Renaultem Clio a vzápětí čelně narazil do osobního auta Volvo. V něm zahynuli muž a žena. Čtyři děti přišly o jednoho z rodičů. 

Révay po nehodě nepodstoupil dechový test na alkohol, protože údajně nemohl popadnout dech. V nemocnici v Sokolově pak před odběrem krve podepsal revers a odešel. Svědci ovšem již dříve tvrdili, že z Révaye cítili alkohol. 

Výše trestu - výsměch dětem obětí

"Výše trestu je výsměchem těm dětem. Do dnešního dne nikoho nezajímají. Podle toho, jak se tam jednalo, tak chtěli vinu svalit na to první auto. Bylo evidentní, že hrají Révayovi do ruky," řekl Josef Voborník, otec usmrceného řidiče. Podle něj se bude konat občanskoprávní spor o odškodné, ale zatím nezačal. "Děti to špatně nesou. Máma se jim strašně věnuje a je pořád s nimi. Už je to trochu lepší," dodal 

"Výše trestu je jediným výrokem, který jsme změnili," řekl předseda senátu Eduard Wipplinger. Podle něj jsou možnosti nápravy Révaye velké vzhledem k tomu, že šlo o nedbalostní trestný čin a že lékař nebyl nikdy trestán, pouze jedním přestupkem v roce 2009. Na kartě řidiče má dva záznamy z let 2006 a 2008, oba za rychlost. Vzhledem k tomu, jak dlouho řídil bez nehody, nelze říci, že by soustavně porušoval předpisy, dodal. 

Rychlost překročil zhruba o 30 km/h

Krajský soud ve čtvrtek potvrdil správnost rozhodnutí sokolovského soudu, pouze posuzoval doplněná vyjádření čtyř znalců. Podle Wipplingera bylo evidentní, že lékař přejel do protisměru přes dvojitou plnou čáru a velkou rychlostí, která minimálně o 31 km/hod. převyšovala povolenou rychlost.

Nevyloučil menší spoluzavinění řidičky prvního vozidla Renault, která jela velmi blízko středu vozovky, ale označil ho za nepodstatné. Podle soudce nebyly jednoznačně zjištěny důvody přejetí do protisměru. 

"Odmítnutí odběru krve nelze akceptovat"

"Nebyla tu žádná spoluvina ani technická závada a vyloučen byl také mikrospánek. Alkohol nebyl prokázán," dodal. Kontuze hrudníku po vystřelení airbagu mohla být podle Wipplingera důvodem, proč Révay odmítl dechovou zkoušku, ale "nelze akceptovat odmítnutí odběru krve, což lze hodnotit v neprospěch obžalovaného, protože zákon mu ji ukládá". 

Důvody nehody tedy byly zřejmě kombinací nevěnování se řízení a vysoké rychlosti; navíc byla tma. Podle znalců neměli řidiči obou vozů, s nimiž se Révay střetl, žádnou šanci nehodě zabránit. 

Při prvním projednávání případu v Sokolově loni v listopadu soudce při vynesení rozsudku na jednu stranu zohlednil tehdejší trestní bezúhonnost Révaye, ale přihlédl i k tomu, že byl opakovaně přistižen při jízdě nad povolenou rychlost a dokonce má zákaz řízení v Německu za jízdu pod vlivem alkoholu. To potvrdil také Voborník, který dodal, že Révay porazil před lety v Chebu paní, která poté na následky zemřela.

Tagy: nehoda soud lékař

Zdroje: ČTK