Vláda je proti zrušení imunity zákonodárců. Nepřekvapivě

- Aktuality autor: Alina Holušová

Návrh na zrušení imunity zákonodárců, za kterým stojí TOP 09, vládní kabinet nepodpořil. Po pondělním jednání vlády to oznámil ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Členové vlády se usnesli na tom, že současné omezení imunity je dostačující. Proč si také pod sebou podřezávat větev dobrovolně?

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Imunita není osobní výsada, ale jde o ochranu zákonodárné moci před zásahy výkonné moci, uvádělo předběžné stanovisko pro zasedání kabinetu. Pokud by o vydávání zákonodárců k trestnímu stíhání parlamentní komory nerozhodovaly, výkonná moc by toho prý mohla zneužívat. Zadržením, zatčením nebo návrhem na uvalení vazby by mohla ústavnímu činiteli znemožnit účast na důležitém hlasování, stálo v předběžném stanovisku.

Ústavní novela je podle předkladatelů reakcí na vydávání poslanců, Sněmovna podle nich rozhoduje politicky bez ohledu na konkrétní případ a okolnosti. Výrazně se to podle jednoho z autorů Stanislava Polčáka projevilo v případě vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS), který čelí stíhání v souvislosti s městskou kartou opencard a jenž předlohu rovněž podepsal. Imunita tak podle předkladatelů ztratila smysl.

Norma by zachovala imunitu zákonodárců v případě projevů a hlasování v parlamentní komoře. Zákonodárcům by zůstala ochrana v případě hrozby okamžitého omezení jejich osobní svobody. Se zadržením by musel souhlasit předseda komory, s návrhem na vazbu i komora.

Vláda se podle Dienstbiera pozastavila nad tím, že poslanec a senátor by ve vazbě nemohl na rozdíl od vězněného zákonodárce uplatňovat mandát.

O předloze rozhodne s konečnou platností Parlament. Protože jde o ústavní novelu, k jejímu schválení by byl nutný souhlas nejméně třípětinové většiny v obou komorách.

Tagy: Česko novela imunita zákonodárci vláda ČR ČR kabinet ministrů

Zdroje: ČTK