Ve Slavjansku se dál bojuje. Oběti hlásí armáda i proruští rebelové

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 5. 5. 2014 14:41) - Aktuality autor: Alina Holušová

Ukrajinská armáda pokračuje ve vojenské operaci ve východoukrajinském Slavjansku, baště proruských rebelů. Separatisté tvrdí, že na jejich straně si střety vyžádaly nejméně 20 obětí. Ukrajinské vládní jednotky hlásí čtyři padlé vojáky. 

Civilista před ukrajinskými vojáky ve Slavjansku

Civilista před ukrajinskými vojáky ve Slavjansku,zdroj: Isifa.com

Situace v oblasti je nadále napjatá, zmírnit by ji podle Moskvy i Washingtonu mohla mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Pomoci jí chce podle agentury ITAR-TASS také kremelská rada pro lidská práva, která je poradním orgánem ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Vpádu protivníků do města jsme mohli zabránit s velkým úsilím. Na naší straně je mnoho mrtvých, možná více než 20 lidí," oznámili podle ruských webů separatisté. O těžkých bojích hovořil i ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Podle ministra armáda čelí asi 800 ozbrojenců, kteří mají k dispozici zbraně velkého kalibru a granátomety.

Boje ve Slavjansku, který je strategickým městem na neklidném ukrajinském východě, trvají již řadu dní a dosud si vyžádaly několik životů. Kyjev do operace, kterou nazývá protiteroristickou, nasadil obrněné vozy a helikoptéry.

Centrum Slavjansku je nadále pod kontrolou separatistů, boje se nicméně podle svědků přesunují blíže do centra. Portál BBC uvedl, že ukrajinským vojákům se podařilo ovládnout televizní vysílač na slavjanském předměstí, který byl pod kontrolou rebelů. Ti se postupně z okrajů města přesouvají do středu.

Vojenské operace budou pokračovat

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov, který zároveň vykonává post předsedy parlamentu, dnes podle agentury Interfax-Ukrajina prohlásil, že vojenské operace na východě země budou pokračovat. Zároveň znovu obvinil Moskvu, že nepokoje organizuje a že se snaží oblast před nadcházejícími prezidentskými volbami "zcela destabilizovat". Novou hlavu země budou Ukrajinci vybírat 25. května.

"Řekněme si to otevřeně. Obyvatelé těchto oblastí podporují separatisty, podporují teroristy, což provádění protiteroristické operace významně ztěžuje," řekl Turčynov. Zároveň ocenil jednotky národní gardy, které podle něj tvoří páteř vojenské akce na východě. Prohlásil také, že policejní sbory na východě čeká reorganizace a přeskupení.

Kremelská rada pro lidská práva dnes v prohlášení konstatovala, že chce OBSE pomoci s organizováním mírových rozhovorů. V dokumentu rovněž vyzvala ukrajinský parlament, aby zastavil vojenské operace v Doněcku a dalších východoukrajinských regionech, a "ozbrojenou opozici", aby složila zbraně a souhlasila s jednáním. Část zmíněné rady v březnu kritizovala obsazení ukrajinského Krymu a rovněž apelovala na Moskvu, aby se vůči Ukrajině zdržela násilí.

Rusové obvinili Ukrajinu z porušování lidských práv

Mezitím ruské ministerstvo zahraničí vydalo zprávu o stavu na Ukrajině, ve které Kyjevu vyčetlo závažné porušování lidských práv. Podle tohoto dokumentu čelí odpůrci prozápadní vlády "represím, fyzickému násilí a otevřenému banditismu".

Bílá kniha, jak se zpráva nazývá, varuje, že násilí na Ukrajině by mohlo znamenat hrozbu pro celou Evropu, pokud bude bezpráví nadále tolerováno. "Doufáme, že tento fakt bude konečně přijat příslušnými mezinárodními organizacemi, které podle svého mandátu musí přispět k objektivnímu a nezpolitizovanému vyšetřování bezpočtu případů porušování lidských práv a zákonů na Ukrajině," uvádí dokument.

Občanská komora Ruské federace, která je poradním orgánem vládních a parlamentních institucí, se chce obrátit na OSN a Radu Evropy s žádostí o odklad prezidentských voleb na Ukrajině do doby, než se situace na východě uklidní. Západ ale s odkladem nepočítá a volby považuje za krok ke stabilitě.

Z tohoto důvodu úřad německé kancléřky Angely Merkelové kritizoval rozhodnutí separatistů v Doněcku, kteří chtějí 11. května uspořádat plebiscit o odtržení od Ukrajiny. Podle Berlína je takové referendum v rozporu s ukrajinskou ústavou a napětí na východě ještě více vystupňuje.

Tagy: armáda vojáci Ukrajina boje separatisté východní Ukrajina

Zdroje: ČTK