Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Vláda hledá spojence: Evropská unie nám nesmí vysávat peníze

Vláda hledá spojence: Evropská unie nám nesmí vysávat peníze
zdroj: Profimedia

Podle informací ParlamentníchListů.cz se česká vláda bude stavět proti vzniku bankovní unie v Evropské unii. Česko by navíc mělo pro svůj postoj hledat spojence mezi dalšími státy EU.

Podle předsedy Evropské unie José Manuela Barrosa by se bankovní unie týkala zatím jen členů eurozóny, pro ČR by tudíž zatím nebyla závazná. Problémem ale je, že dle přístupové smlouvy má Česko do eurozóny vstoupit. Summit EU, kde by se mělo o bankovní unii jednat, má proběhnout 18. až 19. října.

Pozice klíčových orgánů ČR by měla být jednotná

Podle informací redakce to nejprve vypadalo, že by české ministerstvo zahraničí mohlo být vstřícnější k bankovní unii, ale nakonec je pozice klíčových českých úřadů k bankovní unii skeptická. Konkrétně tedy České národní banky, ministerstva financí i ministerstva zahraničních věcí.

Vláda by měla schválit v nejbližší době dokument, kde bude zachycena její pozice a argumenty, které mohou přesvědčit i další členské státy v odporu k bankovní unii.

Vláda by měla brzy schválit pozici ČR a argumenty proti bankovní unii

„Z počátku se zdálo, že by zamini mohlo dělat trochu problémy, ale zdá se, že se umoudřilo. Jinak je tedy víceméně společná pozice ČNB, financí i premiéra, že bankovní unie je pro Česko nevýhodná. Budeme hledat i další spojence mezi zeměmi EU, které mají podobně kritický postoj k bankovní unii jako my,“ řekl ParlamentnímListům.cz zdroj z vlády.

Premiéra a předsedu ODS Petra Nečase váže i usnesení Výkonné rady ODS z 27. srpna, v němž se praví: „Výkonná rada vyzývá předsedu vlády Petra Nečase, členy vlády za ODS, poslance, senátory a europoslance za ODS, aby důsledně zastávali takové pozice, které Českou republiku do projektu tzv. bankovní unie nezavlečou.“

Zdroje: