Vláda chce o deset procent snížit i platové tarify vojáků

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Platové tarify vojáků z povolání pravděpodobně klesnou o deset procent. Průměrně to bude o 1710 korun. Počítá s tím alespoň návrh nařízení vlády, který kabinet Petra Nečase projedná na svém úterním zasedání.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Návrh nařízení je k dispozici na portálu vlády. Opatření se týká zhruba 23 tisíc vojáků z povolání. Státnímu rozpočtu by mělo přinést úsporu ve výši 471,9 milionu korun. 

Navrhované snížení platových tarifů se vztahuje i na rozpočty zdravotních pojišťoven. U zhruba 500 vojáků z povolání, jejichž platy jsou financovány z rozpočtů zdravotních pojišťoven, to představuje úsporu ve výši cca 11,5 milionu korun. 

Rozšíření pásmového odměňování

Důvodem snížení platových tarifů je plán vlády omezit objem mzdových prostředků ve státní a veřejné správě o deset procent. "Současná právní úprava platových poměrů vojáků z povolání neumožňuje tak zásadní snížení platů, jaké předpokládá vláda pro následující období," konstatuje důvodová zpráva k nařízení. Proto byla zvolena tato cesta. 

Vláda v úterý projedná úpravy mzdových tarifů také u ostatních skupin zaměstnanců ve státní a veřejné správě. Mimo jiné rozšíření okruhu pracovníků, u kterých bude možné použít pásmové odměňování, tedy možnosti určit tarifní složku mzdy bez ohledu na počet odpracovaných let. To se nově bude týkat všech státních a veřejných zaměstnanců, s výjimkou armády, bezpečnostních složek a pedagogů. V současnosti je možné je použít například u zdravotníků. 

Projednány budou i změny v platech duchovních

Stejně tak budou nařízením upraveny podmínky pro zavedení smluvních platů ve státní správě. Mezi hlavní změny patří i zavedení dvou nových stupnic platových tarifů pro pedagogické pracovníky. O deset procent se mají snížit také platové tarify policistům a hasičům. Budou se projednávat také změny v platech duchovních. 

Proti chystaným škrtům ve mzdách i způsobu, jakým je chce vláda realizovat, se chystají odbory 8. prosince celý den stávkovat.

Tagy: Vláda armáda vojáci

Zdroje: ČTK