Do Ústeckého kraje se vrátil smog, opět vyhlášena regulace

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V Ústeckém kraji opět platí kvůli znečištění ovzduší stav regulace. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Stav regulace znamená omezení provozu zejména v energetice.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Koncentrace poletavého prachu po 14 hodinách v Chomutově opět překročila hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový a aktuální hodnoty slibují další růst i v Tušimicích, Mostu a okolí. Stav regulace znamená omezení provozu zejména v energetice a v kraji platil už od pátku do nedělního večera. 

Za rychlý návrat smogu může nečekané zhoršení rozptylových podmínek. "Očekávali jsme jiné parametry inverze, drží se příliš nízko a k tomu fouká jen velmi slabý vítr," řekl meteorolog David Král z ústecké pobočky ČHMÚ.

Stav regulace poprvé za rok

Stav regulace byl v pátek vyhlášen v kraji poprvé od roku 2009, kdy je to v kompetenci ČHMÚ. Znamená výrobní omezení pro největší znečišťovatele, především elektrárny a teplárny. V neděli večer ho meteorologové odvolali, jenže to vydrželo jen chvilku.

Už během noci začala okamžitá koncentrace prachu převyšovat povolených 50 mikrogramů na metr krychlový a dopoledne začala prudce stoupat. Aktuální hodnota činí 312 mikrogramů a k této hodnotě postupně stoupá i čtyřiadvacetihodinový výsledek, který je pro vyhlášení regulace směrodatný a ve 12:00 činil 156 mikrogramů. 

Špatné rozptylové podmínky panují i ve západní části kraje, tedy na Chomutovsku a Mostecku. Nejvyšší hodnoty znečištění zatím zaznamenali v noci z pátku na sobotu; v Lomu u Mostu se tehdy objem zachyceného prachu vyšplhal nad 450 mikrogramů, tedy devítinásobek povolené hodnoty.

Tagy: ČHMÚ regulace ústecko smog

Zdroje: ČTK