Penc: Zveřejním databázi StB , mám ji oficiálně od ÚOOÚ

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Aktivista Stanislav Penc získal v pátek od Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) databázi komunistické Státní bezpečnosti (StB). Penc to řekl v pondělí.

Podle něj jde o absurdní a paradoxníí situaci, protože jej úřad za dřívější zveřejnění databáze obviňuje z porušení zákona na ochranu osobních údajů a hrozí mu pokutou až jeden milion korun. Databázi, kterou mu ÚOOÚ poskytl, hodlá Penc také zveřejnit na internetu. 

"Sami mi databázi dají, ať pokutují i sebe"

Databáze, která obsahuje osobní data asi 770 tisíc lidí, o něž měla StB zájem, je součástí spisu v případu Pencova stíhání. Penc jako obviněný prý o kopii databáze ÚOOÚ požádal a úřad mu ji poskytl. "Instituce, která mě stíhá a šikanuje za to, že nakládám s databází, mi ji teď sama dá. Pokud dají pokutu mně, měli by ji dát i sami sobě," řekl Penc. 

Dříve zveřejněné databáze Penc získal v elektronické podobě od prvního, nyní už mrtvého šéfa slovenského Ústavu paměti národa Jána Langoše. Pencem nyní získaná databáze podle něj pochází z Archivu bezpečnostních složek. "Zveřejním ji na www.svazky.cz, aby si lidé mohli udělat představu, že mnou dříve zveřejněná databáze je autentická," řekl. 

Penc: Zveřejnil jsem archiválii, zákon jsem neporušil

Penc tvrdí, že zákon zveřejněním databáze neporušil, protože pouze zveřejnil archiválii, na níž se ochrana osobních údajů nevztahuje. Penc se hájí tím, že osobní údaje nezpracovával, pouze zveřejnil archiválie vzniklé činností Státní bezpečnosti, aniž do nich zasahoval.

Dokumenty jsou podle něj registrovány v Národním archivu. Aktivista se dále hájí tím, že databáze na stránkách Archivu bezpečnostních složek obsahuje informace v podobném rozsahu jako dokumenty, které zveřejnil na internetu. 

Penc už dříve uvedl, že zveřejnil databázi StB sám, protože to odmítal udělat Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), když byl ještě veden ředitelem Pavlem Žáčkem. Kvůli zveřejnění databáze StB se obrátil i na nového ředitele ústavu Daniela Hermana. Ten nedávno v České televizi řekl, že ÚSTR ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek evidence zájmových osob StB postupně zpřístupňuje.

Tagy: zveřejnění StB ÚOOÚ

Zdroje: ČTK