Vítězství Rusů v Sýrii? Dojednávají mírový dialog, cvičí s Američany

- Magazín autor: art

Ze situace v Sýrii vyjde vítězně ten, kdo dokáže zajistit klid zbraní a ideálně i mír. A vypadá to, že Rusové k tomu mají slušně nakročeno. Snaží se dojednat mírové rozhovory syrské opozice s prezidentem Bašárem Asadem. A kromě toho si - řečeno s trochou nadsázky - "ochočili" i Američany. Nacvičovali s nimi v úterý součinnost letadel operujících nad syrským územím. 

Odpor k Asadovu režimu v Evropě není zdaleka tak jednoznačný, jak ukázala mimo jiné víkendová demonstrace v Berlíně. Sešlo se na ní ale jen na 200 lidí

Odpor k Asadovu režimu v Evropě není zdaleka tak jednoznačný, jak ukázala mimo jiné víkendová demonstrace v Berlíně. Sešlo se na ní ale jen na 200 lidí,zdroj: Profimedia.cz

Zprávy o tom, že se Moskva snaží uspořádat mírová jednání, se objevily už před několika dny. Syrská svobodná armáda (FSA) to ale popřela. Vypadá to však, že na tom Rusové skutečně pracují.

Pokud by se jim to povedlo, byla by to zatím nejvýraznější pokrok v rámci řešení syrské krize. Dosud totiž byly strany více méně rozděleny – část syrské opozice jednala pouze s Američany, Asadův režim zase jen s Rusy. Najít platformu pro společný dialog se zatím nedařilo.

Schůzka zástupců opozice a syrské vlády by se mohla konat už příští týden, jak v úterý oznámil náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov.

Tento týden ve středu navíc bude v Moskvě o situaci v Sýrii jednat ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se zvláštním zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. "Hlavním tématem bude politický proces v Sýrii a začátek skutečného dialogu mezi Damaškem a opozicí," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Rusové mezitím v úterý poprvé nacvičovali s Američany součinnost v syrském nebi. Pentagon to pravda později upravil na „tříminutový test“ a nikoli cvičení. Jeho účelem bylo podle Spojených států prověření nových bezpečnostních regulí, které Rusko a USA dojednaly minulý měsíc.

"Posádky ruských vojenských letadel a letounů mezinárodní koalice ve speciálně určené zóně provedly přiblížení na minimální bezpečnou vzdálenost asi 5,5 kilometru, navázaly spojení na předem dohodnuté frekvenci a vyměnily si informace o letových parametrech v ruštině a angličtině," řekl novinářům mluvčí Andrej Kartapolov.

Kromě toho se podle něj nacvičovala i výměna informací a součinnost mezi štáby operativních skupin a dispečery na ruské letecké základně Hmímím u syrské Latákíje a ve středisku strategických leteckých operací USA v Kataru. Dojednáno bylo i vzájemné informování o "nebezpečné vojenské činnosti" v syrském vzdušném prostoru, řekl generál Kartapolov.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí Spojené státy konflikt v Sýrii občanská válka v Sýrii ruská intervence v Sýrii

Zdroje: ČTK,Vlastní