Dnes je pondělí 12. května 2025., Svátek má Pankrác
Počasí dnes 14°C Polojasno

Vinařům se daří v zemi piva na černém kontinentu. Víno ji drží nad vodou

28. 2. 2016 – 15:53 | Magazín | red

Vinařům se daří v zemi piva na černém kontinentu. Víno ji drží nad vodou
Vinaři v jihoafrickém Paarlu | zdroj: Profimedia

Víte, že Jihoafrická republika patří mezi deset největších producentů vín na světě? Vinařům se tam daří i přesto, že se jinak země potácí na pokraji ekonomické krize. 

Pokles poptávky po komoditách způsobil, že Jihoafrická republika, nejrozvinutější země Afriky, balancuje na pokraji recese a nezaměstnanost v zemi roste. Je zde však jeden vzácný světlý bod - produkce vína. Vývoz vína ze země se loni zvýšil o pět procent a vinaři očekávají další růst i letos. Obyvatelé JAR se přitom řadí spíše mezi milovníky piva. Ročně vypijí desetkrát více piva než vína.

JAR je sedmým největším producentem vína na světě. Na celosvětové produkci vína se podílí čtyřmi procenty a za poslední čtyři roky se objem produkce zvýšil o 20 procent na zhruba 420 milionů litrů ročně.

Více než polovina místní produkce vína jde na vývoz. Důvodem je nízká zisková marže na domácím trhu, která činí pouze dvě procenta. V zahraničí zaplatí spotřebitelé v průměru za lahev jihoafrického vína čtyřikrát více, než je její cena na jihoafrickém trhu.

Velkými odběrateli místního vína jsou Británie a další evropské a africké země. A zatímco dovoz komodit do Číny zpomaluje, vývoz jihoafrického vína do Číny loni vyskočil o 40 procent.

Růst střední třídy v Číně je dobrý pro objem prodeje v Číně. Je zde však problém, že nejsou ochotni si připlatit za kvalitní vína, dodává Ntsiki Biyelaová, první jihoafrická vinařka černé pleti. To je také důvod, proč její firma Stellekaya se stáhla z Číny a zaměřila se na lukrativnější trh v USA.

"Texas koupí všechny hrozny, které máme," říká Biyelaová a dodává, že objem prodeje vína z její vinice do Texasu se loni zvýšil o více než 60 procent. Stellekaya však pronikla i do Kalifornie, centra produkce vína v USA, a do New Yorku.

V Jihoafrické republice se pěstuje víno od roku 1659. Pěstuje se zde několik odrůd bílého vína, včetně Chenin blanc, Chardonnay a Sauvignon Blanc, z červených je to odrůda Pinotage, která zde byla vyšlechtěna.

Nejnovější produkci vína v zemi však těžce zasáhly požáry a nejhorší sucho za 100 let. Místní vinaři jsou však přesvědčeni, že se jim podaří uspokojit světovou poptávku.

Vinařský průmysl se na celkovém hrubém domácí produktu země podílí dvěma procenty. Zaměstnává 300 tisíc lidí, což z něj dělá největšího trvalého zaměstnavatele v zemědělství.

Předchozí článek

Skvěle! Soukup vybojoval v závodu s hromadným startem evropské stříbro

Následující článek

Nenápadný zabiják číhá v koupelně nebo v kuchyni. Připraví o život 150 Čechů ročně