Více než polovina amerických rodičů neumí správně uložit dítě, riskují jeho smrt

- Aktuality autor: Hana Dubnová

Studie amerických lékařů přinesla šokující zjištění: téměř 55 procent kojenců ve Spojených státech spí v potenciálně nebezpečném prostředí. Měkké ložní prádlo a polštáře totiž zvyšují pravděpodobnost výskytu syndromu náhlého úmrtí kojence. 

Rodiče děti občas přikrývají, protože se bojí, aby jim nebyla v noci zima. Správně by však dítě mělo být v postýlce samo, bez peřiny a spát na zádech.

Rodiče děti občas přikrývají, protože se bojí, aby jim nebyla v noci zima. Správně by však dítě mělo být v postýlce samo, bez peřiny a spát na zádech. , zdroj: ThinkStock

Studie zveřejněná v odborném magazínu Pediatrics vůbec poprvé ukázala, jak je toto číslo vysoké. A to navzdory doporučení, že dítě nemá spát na příliš měkké matraci a nemá se ničím přikrývat. "Spaní na břiše v měkké postýlce zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí hned jednadvacetkrát," varuje newyorský neonatolog Michael Goodstein, který se zabývá výzkumem úmrtí novorozenců během spánku.

Analýza vycházela z dat nashromážděných v letech 1993 až 2010 od téměř 19 tisíc rodičů. Zatímco počet rodičů, kteří své děti ukládají do peřin, v letech 1993 až 2000 meziročně klesal o 23 procent, nyní se pokles zpomalil na zhruba šest procent, nebo dokonce zastavil.

Podle Carrie Shapir-Mendozové z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí za to může hlavně to, že se k rodičům dostávají protichůdné informace. A velkou roli hraje samozřejmě i reklama. "V časopisech třeba vidí děti spící s polštářem," připomíná lékařka s tím, že malé dítě by navíc nikdy nemělo spát s rodiči v posteli.

Tagy: děti studie Spojené státy americké zdraví a životní styl syndrom náhlého úmrtí kojence

Zdroje: The New York Times