Veteráni a světoví politici si připomněli operaci Overlord

GALERIE AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 5. 6. 2019 21:35) - Magazín autor: šar

Politici, hlavy států a veteráni si v Portsmouthu připomněli 75. výročí operace Overlord. Oslav v jihoanglickém městě se účastnily desítky tisíc lidí. 

Světoví politici i britská královna Alžběta II. si připomínají 75. výročí počátku operace Overload

Světoví politici i britská královna Alžběta II. si připomínají 75. výročí počátku operace Overload,zdroj: Profimedia.cz

Oslav se účastnila například britská královna Alžběta II. či americký prezident Donald Trump, Německo zastupovala kancléřka Angela Merkelová a Francii prezident Emmanuel Macron. Za Česko přijel do Británie premiér Andrej Babiš (ANO).

Vedle politiků se oslav zúčastnilo také několik stovek válečných veteránů, kteří se zapojili do akce, jež zahájila osvobození Západní Evropy od nacistů. Alžběta II. jim v projevu poděkovala za "hrdinství, odvahu a obětování se."

Na pódiu se střídali lidé předčítající texty věnované válečným hrdinům, součástí oslav jsou i koncerty, čtení vzpomínek účastníků operace či vojenské přehlídky. Na tři stovky veteránů pak večer vypluli na lodi MV Boudica z Portsmouthu do Normandie. 

Ve čtvrtek, přímo v den 75. výročí, se zúčastní několik pietních akcí ve Francii, v rámci nichž budou uctěni padlí vojáci. Macron se také setká s britskou premiérkou Theresou Mayovou, oba položí základní kámen britského památníku ve Ver-sur-Mer. Macron se též setká s Trumpem. V poledne se odehraje francouzsko-kanadská ceremonie. Kanadu zastoupí premiér Justin Trudeau, Francii šéf vlády Édouard Philippe. 

Tagy: Francie spojenci Německo Velká Británie zahraničí Spojené státy druhá světová válka Normandie vylodění válečný veterán výročí a oslavy

Zdroje: Profimedia.cz,čt24