Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Nominace Big Brother Awards: Ze soukromí lidí nejvíc ukusují informační technologie

Nominace Big Brother Awards: Ze soukromí lidí nejvíc ukusují informační technologie
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Ministerstvo obrany za návrh novely zákona o Vojenském zpravodajství, ministr financí Andrej Babiš za sérii opatření typu EET a kontrolního hlášení k DPH nebo mluvčí T-Mobile za bagatelizaci úniku citlivých klientských dat. Krátký výčet ze seznamu nominací Cen Velkého bratra za rok 2016 ukazuje, že stát, ale i soukromé společnosti, zasahují čím dál hlouběji do soukromí lidí. A že v hlavní roli jsou stále více informační technologie, píše Robert Malecký na webu Hlídací pes. 

Dvanáctý ročník anti-cen o největšího slídila bude v Česku vyhlášen v polovině února. Ceny se i letos udělují v pěti kategoriích – čtyři jsou negativní: největší úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra. Pátá cena je pozitivní, za kladný přínos v boji proti šmírování.

"V letošních nominacích se vedle stálic, které se nám následkem delšího legislativního procesu objevily již minulý, nebo dokonce předminulý rok, jako je třeba EET, domovní kontroly kotlů nebo registr hazardních hráčů, objevila i řada novinek. Zmínil bych třeba nominaci ministerstva obrany za návrh na posílení pravomocí Vojenského zpravodajství nebo nominaci ministerstva školství za dotační programy na šmírovací opatření ve školách," říká výkonný ředitel pořádající organizace Iuridicum Remedium, právník Jan Vobořil.

Internet pod tlakem

Zákon o Vojenském zpravodajství má podstatně rozšířit pravomoci tajné služby zejména směrem k dosud svobodnému internetu. Ve sněmovně je aktuálně ve druhém čtení – zástupci internetové komunity se včera obrátili na premiéra otevřeným dopisem, v němž vypočítávají vady navrhovaného zákona.

Zdroje: