Velká města na Krymu už mají proud. Pomohly generátory

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 11. 2015 17:55) - Aktuality autor: roj

Poloostrov Krym se v noci na dnešek ocitl bez elektřiny, na místě vyhlásilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace nouzový stav. Podle ruských médií za výpadkem údajně stojí radikální skupina Blokáda Krymu, která na ukrajinské straně odpálila sloupy elektrického vedení. Ukrajinský ministr energetiky uvedl, že kvůli sabotážím jsou od elektřiny odříznuté i "jiné části Ukrajiny". Krymský "vicepremiér" Michail Šeremeť oznámil, že se díky výkonným generátorům podařilo obnovit proud ve velkých městech. Elektřina ale stále nejde zhruba třem čtvrtinám krymských obyvatel.

Ruskem anektovaný Krym je bez elektrického proudu (ilustrační snímek)

Ruskem anektovaný Krym je bez elektrického proudu (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Agentura Interfax dnes uvedla, že v jihoukrajinské Chersonské oblasti, která s Krymem přímo sousedí, byly na trase vedení na Krym vyhozeny do povětří dva rozvodné stožáry.

Spekuluje se, že je za tím radikální skupina Blokáda Krymu, která zveřejnila na internetu snímky odpálených sloupů, odpovědnost za exploze ale odmítla s tím, že je to dílo sabotérů.

"Krym je bez proudu, nemohu zatím sdělit žádné další podrobnosti," citovala dnes ráno agentura TASS šéfa energetické společnosti Krymenergo Viktora Plakidu.

Výpadek v dodávkách nastal dnes v 00:20 moskevského času (sobota 22:20 SEČ). Ruské ministerstvo pro mimořádné situace ráno informovalo, že bez elektřiny zůstalo všech zhruba 1,9 milionu obyvatel poloostrova.

"Vicepremiér" Krymu Šeremeť ale odpoledne uvedl, že díky záložním zdrojům obyvatelé velkých měst už elektřinu opět dostávají. Zásoby paliva do generátoru prý vydrží přinejmenším 30 dní.

Jeho slova potvrdilo i ruské ministerstvo energetiky, podle kterého má díky generátorům elektřinu asi čtvrtina obyvatel poloostrova, hlavně ve velkých městech.

Ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn dnes podle deníku Ukrajinska pravda uvedl, že exploze přerušily čtyři rozvodné linie vysokého napětí a že výpadek elektřiny postihl kromě Krymu také dva okresy Chersonské oblasti. K

vůli těmto sabotážím ale hrozí přerušení dodávek energie 40 procentům všech odběratelů v Chersonské a Mykolajivské oblasti. V ukrajinské energetické soustavě proto musela být přijata mimořádná opatření související s omezením odběru.

Ukrajinska pravda připomíná, že dva stožáry výbuchy poškodily už v pátek ráno a jeden v noci na úterý.

Demčyšyn dnes ráno řekl, že se už pracuje na opravě dvou přenosových linií, při nichž se zapouštějí kabely do země. Jedna z linií by podle něj mohla být zprovozněna do 24 hodin.

Ukrajinská média také informovala, že už v pátek v noci se střetla asi stovka příslušníků národní gardy se členy "občanské blokády Krymu", kteří bránili v přístupu k poškozeným stožárům. Několik krymských Tatarů zapojených do blokády prý utrpělo zranění. Gardisté sice nestříleli, ale prý bili protestující pažbami.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace již v pátek varovalo obyvatele Krymu, aby se připravili na možné výpadky elektřiny a zajistili si dostatek baterií a také vodu.

Tagy: Rusko zahraničí Ukrajina Krym rusko-ukrajinské vztahy

Zdroje: ČTK