Vědci zkoumali pohlavní život gekonů ve vesmíru. Všechna zvířata uhynula

- Magazín autor: Petr Kubec

Ruští vědci zkoumali pohlavní život gekonů ve stavu beztíže. Jejich výzkum však zcela ztroskotal, neboť všechna zvířata při návratu z vesmíru uhynula. Cestu do vesmíru přežily pouze octomilky, které se ještě před návratem stihly rozmnožit.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

"Bohužel, všichni gekoni uhynuli," uvedl Roskosmos podle agentury AFP.

Není zatím jasné, zda se osud gekonů, vyslaných do vesmíru 19. července, naplnil už v okamžiku, kdy vědci pět dnů po startu ztratili kontrolu nad družicí Foton-M4. Zakrátko ale řídící středisko znovu navázalo s družící kontakt a navedlo ji na správnou oběžnou dráhu. Družice se dnes podle plánu vrátila na Zem.

"Hovořit o příčině smrti gekonů je ještě předčasné, ale s jistotou lze říci, že uhynuli nejméně před týdnem, protože jejich těla byla už částečně mumifikovaná," uvedli podle agentury ITAR-TASS experti z ústavu akademie věd.

Družice měla na palubě pět gekonů, mouchy octomilky, semena rostlin a mikroorganismy. Experiment měl prověřit vliv absence gravitace na živé organismy, jejich rozmnožování a embryonální rozvoj. Předmětem zkoumání měl být i vývoj buněčných procesů v podmínkách beztíže a možnost výroby elektrické energie s pomocí mikroorganismů.

Tagy: Rusko pokus Výzkum zvířata plazi rozmnožování Vesmír gekon stav beztíže

Zdroje: ČTK