Ve Fergusonu si lidé připomněli smrt černocha. V Texasu policista zastřelil dalšího

- Aktuality autor: pal

Stovky lidí prošly ulicemi amerického Fergusonu, aby si připomněly první výročí smrti černošského mladíka Michaela Browna, kterého zastřelil bělošský policista. Vzpomínková akce se obešla bez násilností. Mezitím policista v Texasu zastřelil dalšího neozbrojeného černošského mladíka, který byl podezřelý z toho, že projel autem výlohu. Policista prý nedávno absolvoval policejní akademii a byl ještě ve výcviku. 

Lidé si ve Fergusonu připomněli rok od zastřelení černošského mladíka

Lidé si ve Fergusonu připomněli rok od zastřelení černošského mladíka,zdroj: Profimedia.cz

"Stále to bolí. Má rodina stále cítí bolest," řekl podle AP Michael Brown starší, který prý na svého zastřeleného syna myslí každým dnem.

Zastřelení mladíka vyvolalo bouřlivou reakci veřejnosti

Jeho osmnáctiletý potomek byl prvním v sérii případů neozbrojených černochů zastřelených bělošskými policisty, které vyvolaly protesty veřejnosti a prezident Barack Obama se kvůli nim snaží vybavit co nejvíce policistů kamerami povinně nošenými na těle.

Střílející policista Darren Wilson kvůli Brownově smrti odešel od fergusonského sboru, avšak velká porota se jej rozhodla neobvinit, což v listopadu podnítilo další protesty.

Protesty se obešly bez násilností

Rovněž během sobotního pochodu lidé vyzývali policisty, aby vůči černošské menšině nepoužívali nadměrné násilí.

"Máme ruce vzhůru, nestřílejte" nebo "Jsme tu za Michaela Browna" byla hesla, která nesli lidé na transparentech.

Na dnešní večer se chystají další vzpomínkově protestní akce. Jednou z nich bude pochod od místa střelby k místnímu kostelu.

Lidé se rovněž chystají držet čtyři a půl minuty ticha jako připomínku na čtyři a půl hodiny, po které prý leželo Brownovo mrtvé tělo na ulici.

V Texasu se stal další podobný případ

Policie v texaském Arlingtonu uvedla, že devětačtyřicetiletý Brad Miller zasahoval v pátek ráno po hlášení o probíhající krádeži. 

Narazil přitom na muže, který byl podezřelý, že projel autem skrze výlohu prodejny automobilů. Následovala hádka, při které "nejméně jeden policista vystřelil ze zbraně," uvedla policie. Mladík byl podle ní v tu chvíli neozbrojen.

Podle Reuters nebylo bezprostředně možné ověřit, jaká Millerova barva pleti. List USA Today napsal, že Miller je běloch.

Ve Spojených státech se již nějakou dobu věnuje zvýšená pozornost způsobům použití síly ze strany strážců pořádku, především pak vůči černochům a lidem původem z Latinské Ameriky. 

Tagy: zahraničí Spojené státy Policejní násilí nepokoje ve Fergusonu

Zdroje: ČTK