Dočká se policista z Fergusonu očištění jména?

- Aktuality autor: roj

Policista Darren Wilson, který loni v létě v americkém Fergusonu zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna, by se mohl dočkat očištění od všech podezření. Znamenalo by to uzavření případu Brownovy smrti.

Darren Wilson po zastřelení Michaela Browna od policie odešel

Darren Wilson po zastřelení Michaela Browna od policie odešel,zdroj: Profimedia.cz

Velká porota už loni v listopadu rozhodla, že Wilsona ze zabití Browna neobviní. Ministerstvo spravedlnosti však vedlo i vlastní nezávislé vyšetřování, které mohlo skončit až federálním obviněním.

FBI však už prošetřování skončila a nenašla žádné důkazy, že by policista porušil občanská práva. Ministerstvo proto začalo podle deníku The New York Times pracovat na právním memorandu, které nedoporučuje Wilsona obvinit.

Darren Wilson, který se rozhodl opustit řady policie, zastřelil Browna podezřelého z krádeže doutníků. Černošský mladík ho prý napadl a policista tak střílel v sebeobraně. Podle některých tvrzení se však v době střelby Brown vzdával.

Případ rozpoutal masové rasové nepokoje a demonstrace ve Fergusonu a napříč celými Spojenými státy. Otázkou tak je, zda rozhodnutí ministerstva, které by už s konečnou platností nedovolilo bělošského policistu za čin stíhat, nerozpoutá další sérii demonstrací. 

Tagy: policie Spojené státy americké rasové nepokoje nepokoje ve Fergusonu rasismus a diskriminace

Zdroje: ČTK