Nepokoje se rozšířily za hranice Fergusonu. Obama násilnosti odsoudil

- Aktuality autor: var

Poté, co se porota ve Fergusonu rozhodla neobvinit bělošského policistu, který v srpnu zastřelil neozbrojeného černošského mladíka, se znovu naplno rozjely velké nepokoje nejen ve Fergusonu, ale také v dalších městech USA. Tisíce lidí demonstrovaly třeba v Los Angeles či New Yorku. V samotném Fergusonu na předměstí St. Louis police zadržela jen tuto noc 44 osob. Do sporů se vložil i prezident Barack Obama.

Násilnosti a rasové nepokoje které začaly ve Fergusonu, se přelily do dalších měst USA

Násilnosti a rasové nepokoje které začaly ve Fergusonu, se přelily do dalších měst USA,zdroj: Profimedia.cz

Obama nepokoje odsoudil. Frustrace, které je možné ve Fergusonu pozorovat, podle něj nesouvisí s jediným incidentem, ale mají hluboké kořeny v mnoha skupinách lidí s jinou než bílou barvou pleti, kteří mají "dojem, že naše zákony nejsou vymáhány stejnoměrně nebo spravedlivě". 

Jde prý o součást národního problému, který je třeba řešit. "Podpalovat budovy, zapalovat auta, ničit majetek... to je destruktivní a není pro to omluva," uvedl ale také prezident. Hodlá prý spolupracovat s těmi, kdo se po verdiktu poroty snaží postupovat konstruktivně. 

V oblasti St. Louis bylo v úterý rozmístěno více než 2000 příslušníků Národní gardy. Měli zabránit dalším nočním výtržnostem a drancování poté, co zde demonstranti protestující proti verdiktu poroty v pondělí v noci zapálili zhruba tucet budov. Školy ve Fergusonu i v okolních městech byly v úterý zavřené, stejně jako úřady místní samosprávy. 

Bělošský policista Darren Wilson, který v létě zastřelil neozbrojeného černošského mladíka zastřelil, vypověděl, že se cítil jako bezbranné dítě, když se o deset let mladší Michael Brown ohnal pěstí skrz otevřené okno jeho hlídkového vozu. "Okamžitě popadl mou zbraň a řekl: 'Ty jsi moc velká sračka na to, abys mě zastřelil'," vypověděl před soudem Wilson. Policista pak vystřelil z kabiny vozu.

Nepokoje trvají s přestávkami po celou dobu od incidentu.

Tagy: policie USA rasismus Ferguson nepokoje ve Fergusonu

Zdroje: ČTK