Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

V Rusku zablokovali web ČRo za propagaci sebevraždy v článku o Palachovi

V Rusku zablokovali web ČRo za propagaci sebevraždy v článku o Palachovi
Vystavená rakev Jana Palacha v Karolinu v lednu 1969 | zdroj: Profimedia

Ruský úřad pro ochranu práv spotřebitelů zablokoval ruskou webovou stránku Českého rozhlasu (ČRo) s článkem o Janu Palachovi z roku 2001. Upozornil na to server iRozhlas.cz. Podle ČRo není v Rusku dostupný celý web jeho ruského vysílání.

URL adresa (ZDE) nyní figuruje v oficiálním ruském seznamu zablokovaných stránek. V podrobnostech se uvádí pouze to, že rozhodnutí zařadit stránku do registru bylo učiněno 17. května letošního roku.

Podle serveru iRozhlas.cz ruský úřad omezení přístupu zdůvodnil tím, že článek s názvem Jan Palach a jeho následovníci propaguje sebevraždy. Text připomínal čin dvacetiletého Palacha, který se v lednu 1969 upálil v centru Prahy na protest proti sovětské okupaci tehdejšího Československa.

Český rozhlas se proti postupu Moskvy ohradil a mluvčí Jiří Hošna zablokování webu označil za bezprecedentní cenzuru a za útok na veškeré principy svobody projevu.

Případu si povšimla řada ruských médií. Vzhledem k tomu, že stránky vysílání používají protokol HTTPS, úřad nemohl zablokovat jen jeden konkrétní materiál, ale celý web, uvedl například server OVD-Info.

Rusko zablokovalo web právníků za spolupráci s „nežádoucími“ Čechy

Rusku cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval také přístup k portálu známého sdružení obhájců lidských práv Komanda-29, u jehož šéfa, právníka Ivana Pavlova, policisté provedli domovní prohlídku. Důvodem k zablokování webu bylo oznámení generální prokuratury, že Komanda-29 spolupracuje s českou nevládní organizací Společnost svobody informace, která byla v Rusku koncem června prohlášena za nežádoucí organizaci, ohrožující ústavní zřízení a bezpečnost země, uvedl v pátek list Kommersant na svém webu. Komanda-29 odsoudila počínání úřadů jako „bezprecedentní politický nátlak“ na obhájce lidských práv v Rusku a slíbila, že se odvolá k soudu.

Deník připomněl, že šéf sdružení Ivan Pavlov je obhájcem novináře a poradce šéfa Roskosmosu Ivana Safronova, kterého ruská tajná služba obvinila z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Safronov vinu odmítá a upozorňuje, že jej vyšetřovatelé dodnes neseznámili s podstatou a detaily obvinění.

Jeho obhájci Pavlovovi úřady zakázaly používat komunikační prostředky a internet, protože údajně neoprávněně zveřejnil údaje z předběžného vyšetřování svého klienta, konkrétně poslal do novin usnesení o obvinění Safronova a novinářům prozradil, že v případu figuruje utajovaný svědek.

Právníci ze sdružení Komanda 29 hájili rovněž spolupracovníky uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, který je pokládán za hlavního protivníka prezidenta Vladimira Putina na domácí scéně.

Deník připomněl, že za jakoukoli spolupráci se zakázanou „nežádoucí“ organizací hrozí v Rusku přinejmenším mastná pokuta a přinejhorším až šest let za mřížemi.

Roskomnadzor předpokládá, že na portálu Komanda-29 se publikovaly příspěvky od Společnosti svobody informace, což ale spolupracovníci portálu s přibližně 100 000 návštěvami uživatelů měsíčně podle deníku odmítají. Navíc nedostali od úřadů před zablokováním webu žádnou výstrahu. Dřívějšímu požadavku Roskomnadzoru ohledně odstranění materiálu s radami ohledně komunikace se světem z vězení vyhověli. „Zákony se nám mohou nelíbit, ale dodržujeme je,“ ujistili.

Roskomnadzor neodpověděl deníku na dotaz, jaké konkrétní publikace vedly k zablokování portálu.

Komanda-29 podle deníku nepopírá spojení se Společností svobody: advokát Pavlov připouští, že před šesti lety „patřil ke spoluzakladatelům tohoto spolku, vytvořeného na podporu svobodného přístupu k informacím“, jak uvedli Pavlovovi spolupracovníci. Z veřejně dostupných záznamů vyplývá, že Společnost svobody informace vznikla v únoru 2015 v Praze a v prvních dvou letech ji vedla Darja Suchichová, která nyní patří k vedoucím právníkům Komandy-29. V současnosti jsou „veškeré právní a podnikatelské vztahy“ se Společností svobody informace přerušeny, ujišťuje advokátka Komandy-29 Valerija Vetoškinová.

V neděli Komanda-29 oznámila, že pozastavila svou činnost, aby ochránila svůj tým. 

Zdroje: