V ruském airbusu byla bomba, potvrdila Moskva

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 11. 2015 10:10) - Aktuality autor: roj

Pár ruského letadla nad egyptským Sinajským poloostrovem způsobil výbuch bomby a šlo tedy o teroristický útok. O závěru vyšetřování informovala ruská tajná služba FSB, které prezident Vladimir Putin nařídil, aby začala pátrat po strůjcích útoku. FBS již nabídla odměnu 50 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč) za informace, které povedou k jejich dopadení. 

Ruská FSB potvrdila, že v airbusu vybuchla bomba

Ruská FSB potvrdila, že v airbusu vybuchla bomba,zdroj: Profimedia.cz

"Je možné jednoznačně říci, že to byl teroristický akt," prohlásil na setkání vedeném Putinem ředitel FSB Alexandr Bortnikov. Rusko podle Putina strůjce útoku najde, ať se skrývají kdekoli, a potrestá je.

Již také nařídil tajným službám, aby se na pátrání po organizátorech teroristického útoku zaměřily. "Budeme po nich pátrat všude, kde by se mohli skrývat. Najdeme je na jakémkoli místě na zemi a potrestáme je," uvedl Putin.

FSB ve svém prohlášení vyzvala "k pomoci při identifikování teroristů", kteří mají pád letadla na svědomí. "Za informace vedoucí k zadržení těchto kriminálníků bude odměna 50 milionů dolarů," dodala.

"Podle našich expertů explodovala na palubě podomácku vyrobená výbušnina odpovídající jednomu kilogramu TNT, což způsobilo, že se letadlo rozlomilo ve vzduchu. To vysvětluje i fakt, že se trup letadla rozptýlil na tak velkém prostoru," uvedl Alexandr Bortnikov.

Dodal, že výbušnina prý byla vyrobena mimo Rusko, žádné další detaily k tomu ale neuvedl.

Egyptské úřady údajně zadržely dva zaměstnance letiště v Šarm aš-Šajchu, které vyslýchají v souvislosti s pádem letadla. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje.

"Bylo zadrženo 17 osob, z nichž dvě jsou podezřelé z napomáhání lidem, kteří umístili bombu do letadla na letišti v Šarm aš-Šajchu," uvedl tento zdroj.

Bezpečnostní kamery údajně zaznamenaly, jak pracovník, který měl na starosti zavazadla, nese z letištní budovy kufr, který předává dalšímu muži. Ten pak kufr umístil do letounu, který stál na letištní dráze.

Egyptské ministerstvo vnitra nicméně popřelo, že by bylo někdo zadržen. A mluvčí ruského prezidenta Peskov rovněž uvedl, že Moskva zatím nebyla o žádném zatýkání informována.

Ruský Airbus A321 letěl na konci října z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, ale nad Sinají se zřítil. Katastrofu nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě. 

Již krátce po nehodě se spekulovalo o tom, že příčinou byl teroristický útok, naznačovaly to mimo jiné Spojené státy, Británie či Izrael, o možném výbuchu bomby na palubě hovořil také Egypt. Rusko tuto verzi nevylučovalo, do závěrů vyšetřování se k ní ale nechtělo vyjadřovat.

Radikální hnutí Islámský stát, jehož odnož působí také na Sinaji, se bezprostředně po pádu stroje přihlásilo k odpovědnosti. Islamisté ale neupřesnili, jakým způsobem letadlo zničili. Experti vyloučili, že by ho radikálové mohli sestřelit, spekulovalo se proto o náloži na palubě.

Tagy: Rusko zahraničí Egypt teroristický útok terorismus a násilí pád ruského airbusu na Sinaji

Zdroje: ČTK