Výročí Listopadu bylo plné protestů. Hlavní téma? Uprchlíci

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 11. 2015 14:08) - Aktuality autor: roj

Šestadvacáté výročí začátku Sametové revoluce i listopadových událostí v roce 1939 si v Česku lidé připomínali prakticky ve všech velkých městech. Kromě tradičních kladení věnců a zapalování svíček se konaly i nejrůznější kulturní akce a hlavně protestní akce. 

Slaví se 26. výročí začátku Sametové revoluce

Slaví se 26. výročí začátku Sametové revoluce,zdroj: Sedmík Robert / Empresa Media / Profimedia

Listopadové události z let 1939 a 1989 si Albertově ve 14 hodin připomněl i prezident Miloš Zeman. Kvůli Zemanově přítomnosti ochranka odmítla k pamětní desce už od dopoledne pustit studenty. Za zátarasy přitom už v té době byla řada Zemanových příznivců nebo sympatizantů organizace Blok proti islámu, která svolala akci "na podporu názorů prezidenta republiky na imigraci a islám".

Na Albertov dorazili i zastánci migrace. Obě skupiny oddělují policisté. Organizátoři prouprchlické akce tvrdí, že nechtějí vyvolat střet. Při pochodu Prahou skandovali hesla jako "Uprchlíci vítejte, náckové táhněte" nebo "Say it loud, say it clear, refugees are welcomed here" (Řekni to nahlas, řekni to jasně, uprchlíci jsou zde vítáni).

Zeman na akci organizace Blok proti islámu uvedl, že zastánci opačných názorů nemají být "nálepkováni" jako islamofobové, rasisté či fašisté. "Je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, každý má právo ve svobodné společnosti názor vyjádřit, ale opačný názor nesmí být umlčován," řekl prezident lidem na Albertově.

Na Václavské náměstí se u Národního muzea sešly po 14. hodině zhruba tři tisíce lidí na demonstraci Za naši kulturu a bezpečnou zem. Požadují demisi české vlády kvůli přijetí uprchlických kvót. Lidé drží transparenty jako například "Paris 13., Praha??, "Angela Merkel - hrobař Evropy" a "Nejsem tady sám, co nechci Islám".

Průvod odpůrců imigrace se během odpoledne přesunul před sídlo vlády a i přesto, že zde měla demonstrace skončit, odmítají odejít.

Na náměstí Míru se na shromáždění Tahle země patří všem - Refugees welcome, které pořádá iniciativa Proti projevům nenávisti, sešlo několik stovek lidí. Měli na sobě reflexní vesty, jaké nosí čeští dobrovolníci pomáhající v cizině uprchlíkům. Drželi transparenty s nápisy "Chcete bílé Čechy? Počkejte si na sníh!" nebo "I my jsme kdysi utíkali".

Svátečního dne tradičně využili i pravicoví extremisté. Zhruba dvě stovky příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti se sešly na Václavském náměstí, aby si vyslechly projev předsedy DSSS Tomáše Vandase. Ten nabádal k razantnímu řešení uprchlické krize. Představitele české vlády označil za kolaboranty.

Během dne se uskuteční i několik dalších akcí. Na Národní třídě například spolek Bez komunistů.cz vytvořením lidského řetězu připomněl oběti komunismu. Večer se pak předávaly ceny Paměti národa.

V ulicích Prahy kvůli extremistům i kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením po teroristických útocích v Paříži bude nasazeno více policistů.

Tagy: Česko domácí 17. listopad výročí a oslavy protesty a demonstrace

Zdroje: ČTK