Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Jak se dostala bomba do ruského airbusu

Jak se dostala bomba do ruského airbusu
Část trosek ruského airbusu | zdroj: Profimedia

Vyšetřování havárie ruského Airbusu A321 v Egyptě se zřejmě ustálilo na verzi s bombou. Zdroje z blízkosti vyšetřování potvrdily "na 90 procent" scénář s bombovým útokem a britská média už dokonce píšou o organizátorech útoku. Jak se dostala bomba na palubu letadla?

Otevřeně sice Moskva bombový útok ještě nepřiznala, jako nepřímé přiznání lze považovat pozastavení letů do Egypta, které nařídilo ruské vedení. S tím, jak pokračuje vyšetřování, se objevuje stále víc indicií o teroristické verzi.

V sobotu se objevila informace, že černé skříňky přece jen zaznamenaly zvuk výbuchu. V neděli pak vyšetřovací komise s 90procentní jistotou potvrdila, že zaznamenaným zvukem je exploze bomby.

Teroristický útok na letadlo zorganizoval Abú Osama al-Masrí, šéf místního uskupení Vilájat Sinaj, které před časem přísahalo věrnost Islámskému státu, jak uvedl list The Sunday Times.

Bombu na palubu letadla dostal podle britské rozvědky, na kterou se odvolává britský deník, jeden z členů skupiny, který pracoval na letišti.

Právě Britové přitom jako první pozastavili lety do Egypta, kde zůstalo na 20 tisíc Britů, které teď Londýn vrací zpět do vlasti. Britský premiér David Cameron kvůli pádu letadla následně svolal mimořádné zasedání krizového výboru COBRA.

Stejně jako Britové se ozvali i Američané, že jejich rozvědka má informace o výbuchu bomby na palubě airbusu. Teroristickou verzi označil za pravděpodobnou dokonce prezident Barack Obama.

Britové i Američané jsou ochotni pomoct Rusům s vyšetřováním a podle televize CBS News o to Moskva už dokonce i požádala. Oficiálně to ale zatím potvrzeno nebylo. 

Zdroje: