Francie požádala státy EU o pomoc. Ve jménu unijní ústavy

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 17. 11. 2015 15:54) - Aktuality autor: roj

Francie využila po pátečních útocích v Paříži téměř dosud nepoužitý článek unijní ústavy. Podle něj mají státy v případě napadení jednoho z nich poskytnout pomoc a podporu všemi prostředky, což ministři unijních zemí dnes podpořili. Je to poprvé v historii Evropské unie, kdy byl článek použitý. 

Země EU jako výraz solidarity s Francií stáhly vlajky na půl žerdi. Nyní budou moci (nebo spíš muset) pomoci i jinak než symbolicky

Země EU jako výraz solidarity s Francií stáhly vlajky na půl žerdi. Nyní budou moci (nebo spíš muset) pomoci i jinak než symbolicky,zdroj: Profimedia.cz

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian dnes novinářům řekl, že jeho kolegové tuto žádost Paříže jednomyslně podpořili.

Co přesně využití sedmého paragrafu 42. článku smlouvy znamená, zatím není přesně jasné. Text příslušného článku uvádí, že "pokud se členský stát stane na svém území terčem ozbrojeného napadení, poskytnou mu ostatní členské státy pomoc a podporu všemi prostředky, které jsou v jejich moci".

Německá policie nejen kvůli výzvě podnikla několik domovních prohlídek a nedaleko Cách zadržela tři osoby, které podezírá ze spojitosti s pátečními teroristickými útoky v Paříži. 

Le Drian naznačil, že může v rámci pomoci jít jak o přímou podporu a zapojení do operací v Sýrii a Iráku, tak o převzetí části úkolů, které francouzské jednotky nyní plní jinde ve světě.

Právě tak vidí nejpravděpodobnější možný český příspěvek ministr obrany Martin Stropnický. V africkém Mali totiž v operaci EU čeští vojáci působí společně s Francouzi. Český kontingent by tam podle Stropnického mělo být možné navýšit a francouzská strana by tak mohla své vojáky využít jinak.

Stropnický před novináři připomněl také zkušené české vojenské zdravotníky a protichemické specialisty, o nichž by Praha zřejmě uvažovala jako o svém příspěvku ve chvíli, kdy by se realitou stala nějaká forma dosud jen teoretické pozemní operace v Sýrii či Iráku.

Francie už po pátečních útocích, které vzaly život 129 lidem, zintenzivnila letecké operace proti pozicím Islámského státu (IS) v Sýrii. Právě tato organizace se k pařížským atentátům přihlásila.

Do oblasti míří francouzská letadlová loď. Prezident Francois Hollande také vyzval ke vzniku široké mezinárodní koalice, která by proti IS bojovala.

Francouzský ministr Le Drian dnes také zdůraznil, že už samotný jednomyslný souhlas evropských partnerů s francouzským požadavkem je jasným politickým signálem. Paříž podle něj začne s partnery z EU o konkrétní podobě pomoci jednat už v příštích hodinách.

Le Drian připomněl rozsáhlé francouzské zapojení do operací v různých částech Afriky, potřebu posílit operace v Sýrii i chránit vlastní území. Řekl jsem svým partnerům, že to nemůžeme dělat všechno sami," připustil.

"Všichni to berou jako útok na Evropu, na evropský způsob života a také se podle toho chtějí zachovat," popsal atmosféru na jednání Stropnický.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová řekla, že po dnešním ministerském souhlasu už k aktivaci příslušné části unijní smlouvy není třeba nějaké další formální schvalování.

"Neznamená to misi či operaci v rámci Společné bezpečnostní a obranné politiky (CSDP). Znamená to bilaterální pomoc a podporu, kterou může EU koordinovat, pokud to bude užitečné a nutné," vysvětlila.

Tagy: Francie zahraničí Evropská unie terorismus a násilí černý pátek v Paříži

Zdroje: ČTK