V případě nouze chce Polsko povolat polovojenské skupiny

- Aktuality autor: pal

Polské armádě s obranou země v případě potřeby pomůžou polovojenské skupiny, ve kterých dobrovolníci podstupují vojenský výcvik. V sobotu se spojily do federace, která má být podle polského prezidenta pro bezpečnost Stanislawa Kozieje dalším prvkem posilujícím bezpečnost země. 

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak,zdroj: Profimedia.cz

Do federace zatím vstoupilo sedm polovojenských organizací, přičemž tradice některých z nich sahají až do dob první světové války. Tyto organizace přitom musejí být apolitické, transparentní a musejí dodržovat zákony.

"Zveme všechny, kdo se chtějí chovat podle těchto zásad," dodal generál Boguslaw Pacek, který je poradcem polského ministra obrany Tomasze Siemoniaka.

Polsko svůj postoj k dobrovolnickým, paramilitárním organizacím přehodnocuje pod vlivem situace na Ukrajině. V Polsku podle odhadů působí na 120 takových organizací, které sdružují 10 tisíc členů. Jsou roztroušené po celé zemi, což by podle generála Packa mohlo být v případě konfliktu užitečným prvkem obrany na místní úrovni.

Armáda teď zvažuje, že by pro polovojenské skupiny sestavila výcvikové příručky a předala jim vybavení, které už nepotřebuje.   

Tagy: Polsko Ukrajina Polská armáda válka na Donbasu

Zdroje: ČTK