Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -8°C Oblačno

V Praze se otevřela dvě očkovací centra bez registrace

V Praze se otevřela dvě očkovací centra bez registrace
Do soboty bylo v Česku alespoň jednou dávkou očkováno téměř 49 procent populace, dokončené očkování má asi 35 procent lidí (Ilustrační foto) | zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

V Praze se dnes otevřou dvě očkovací centra, kam mohou lidé přijít pro vakcínu bez předchozí registrace - na Hlavním nádraží a v OC Chodov.

Na hlavním nádraží dostanou dospělí zájemci látku od firmy Johnson & Johnson, které stačí jen jedna dávka. Očkují tu lékaři z Fakultní nemocnice Bulovka. V OC Chodov získají vakcínu od Pfizer/BioNTech, mohou ji dostat lidé od 16 let. Očkování tu řídí IKEM.

Fungovat budou obě centra každý den, na nádraží od 12 do 19 hodin, v nákupním středisku od 10 do 20 hodin v pracovní dny, do 19 hodin o víkendu. „Pokud uvidíme, že je zájem větší, budeme otevírací dobu upravovat tak, aby se na všechny dostalo,“ řekl pro Radiožurnál Daniel Köppl z odboru komunikace ministerstva zdravotnictví.

Premiér Andrej Babiš v neděli uvedl, že očkovaní v těchto centrech se mohou zúčastnit slosování o ceny. Jednou týdně mohou získat mobilní telefon iPhone 12, tenisky Converse nebo poukazy na herní platformu Steam.

Do soboty bylo v Česku alespoň jednou dávkou očkováno téměř 49 procent populace, dokončené očkování má asi 35 procent lidí. Zatímco mezi seniory nad 70 let je alespoň jednou dávku očkováno přes 80 procent populace, u třicátníků je to méně než 40 procent a v nižších věkových skupinách ještě méně. Nízká proočkovanost a více sociálních kontaktů je podle odborníků i za nárůstem počtu nových případů, které se objevují zejména mezi mladými ve věku 16 až 29 let.

Zdroje: