V Pákistánu zatkli mladou Češku, pašovala heroin

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla ve středu zadržena 21letá Češka, která pašovala devět kilogramů heroinu. Informovala o tom na svém webu pákistánská televize Geo, podle níž česká občanka mířila do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. České ministerstvo zahraničích věcí zadržení Češky potvrdilo.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

"Žena je nyní vyslýchána celníky v prostorách letiště, následně by podle našich informací měla být předána k dalšímu vyšetřování speciálnímu úřadu pro boj s narkotiky," řekla mluvčí ministerstva Irena Valentová. Prozatím jsme neobdrželi žádnou žádost o asistenci v této záležitosti, dotyčná Češka nás zatím nekontaktovala, dodala.

Česko má ve městě Láhaur honorárního konzula, se kterým je české velvyslanectví v Islámábádu v kontaktu. Podle Valentové konzul vyslal na letiště dva své asistenty, aby zjistili další informace.

Češka Tereza H. měla tříměsíční vízum, které bylo vydáno 15. listopadu a opravňovalo ji k pobytu v Pákistánu do 14. února.

Pákistánský celní úřad uvedl, že na základě informací od zadržené provádějí bezpečnostní složky v současné době razie v různých částech Láhauru.

Pákistánský soused Afghánistán je největším světovým producentem opia, suroviny pro výrobu heroinu. Velké množství afghánských opiátů cestou na trhy v Evropě a Asii putuje přes Pákistán, uvádí protidrogový úřad OSN.

Podle údajů ministerstva zahraničí, které se objevily v tisku, pobývalo v roce 2016 ve světě kolem 1200 Čechů ve vězení či vazbě. Kvůli drogovým deliktům jich bylo asi 120. Nejznámějším případem se stala kauza Emila Novotného a Radka Hanykovicse, kteří pašovali čtyři a dva kilogramy heroinu z Thajska. V polovině 90. let za to byli thajskými soudy odsouzeni nejprve k 50 letům vězení, později jim byly tresty sníženy a v lednu 2004 byli na základě česko-thajské smlouvy převezeni do ČR.

V červnu 2001 byli na řecko-tureckých hranicích zadrženi Milan Lesniak a Bronislava Paclová s 32,2 kg heroinu. V únoru 2002 je řecký soud dokonce odsoudil na doživotí, později tresty zmírnil Lesniakovi na 20 a Paclové na 18 let. K vysokému trestu, k 26 letům vězení, byl také odsouzen Tomáš Honz z Liberce, který byl v roce 1995 zatčen v britském přístavu Ramsgate poté, co celníci objevili v českém autobusu 50 kilogramů heroinu.

V červnu 2006 turecká policie zadržela na hranicích s Řeckem dva Čechy s 31 kilogramy heroinu. Muž i jeho syn skončili ve vazební věznici, ale mladíka nakonec policisté pustili. Otec následující rok dostal v Turecku devět let vězení.

Výběr případů českých pašeráků drog zadržených či odsouzených v zahraničí v uplynulých deseti letech:

  • 7. října 2011 - Bavorští celníci zadrželi český kamion převážející 150 kilogramů heroinu. Spolu s ním skončili v rukou německých kriminalistů čtyři pašeráci belgické a turecké národnosti. Podle úřadů se jednalo o největší úlovek heroinu v této spolkové zemi od roku 1993.
  • 13. února 2013 - Němečtí policisté oznámili, že zadrželi čtyřčlennou skupinu pašeráků marihuany z Česka. Zajistili u ní 60 kilogramů drogy, jejímž prodejem by si překupníci podle vyšetřovatelů přišli na 480.000 eur (12 milionů Kč).
  • 29. března 2012 - Dva Čechy pašující kokain v hodnotě 300.000 eur (přes 7,7 milionu korun) zadržela policie na vídeňském letišti Schwechat. Kokain pašovali 65letý muž a 51letá žena, kteří přiletěli do Vídně z Ria de Janeiro přes Madrid.
  • 10. listopadu 2014 - Čtyři české občany s velkým množstvím drog zatkla španělská policie na volném moři u Kanárských ostrovů. V jachtě plující pod českou vlajkou našli policisté 599 kilogramů kokainu.
  • 13. listopadu 2014 - Německá a česká policie oznámily, že rozbily mezinárodní gang výrobců pervitinu, který působil v Lipsku a v Praze. V Německu bylo zadrženo sedm lidí, kteří měli 2,9 tuny látky chlorefedrin. Z tohoto množství by bylo možné vyrobit 2,3 tuny drogy, jejíž hodnota na německém černém trhu by byla zhruba 184 milionů eur (přes pět miliard korun).
  • 12. května 2016 - Novozélandští celníci zadrželi dva české občany s 20 kilogramy pervitinu, který by se na Novém Zélandu rozprodal v přepočtu za 324 milionů korun. Sedmdesátiletá žena byla později propuštěna, její syn dostal loni v říjnu 17 let.
  • 27. prosince 2016 - Kambodžská policie zadržela pět cizinců, které obvinila, že v zemi vyráběli drogy. Mezi zadrženými byla i šestadvacetiletá česká občanka Lenka Vlková.
  • 27. dubna 2017 - Na šest a půl roku do vězení poslal soud v Drážďanech devětačtyřicetiletého Čecha původem z Teplic za pašování drog. Muž do Německa dopravil loni celkem nejméně 41 kilogramů metamfetaminu.
  • 26. srpna 2017 - Českého řidiče se sedmi kilogramy kokainu v autě zadržela policejní hlídka nedaleko dolnosaského města Osnabrücku. Policie odhadla, že by zásilka dealerům při pouličním prodeji vynesla kolem milionu eur (26 milionů korun).
  • 26. září 2017 - Francouzští celníci zadrželi v českém kamionu ve městě Dunkerque na severu země 32 kilogramů heroinu. Droga byla v 61 balíčcích ukryta ve dvou kufrech. Vozidlo mířilo do Británie.

Tagy: heroin Česko zahraničí Pákistán domácí pašování Spojené arabské emiráty drogy a závislost zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK