Dnes je úterý 15. října 2024., Svátek má Tereza
Počasí dnes 3°C Oblačno

V Kašmíru se po deseti letech budou konat volby, lidé plánují volit proti Módímu

V Kašmíru se po deseti letech budou konat volby, lidé plánují volit proti Módímu
zdroj: Profimedia

V části Kašmíru ovládané Indií se budou ve středu poprvé po deseti letech konat volby. Bojkot voleb zde byl dosud projevem protestu proti indické nadvládě.

Mnoho obyvatel tohoto převážně muslimského regionu však uvedlo, že jsou tentokrát ochotni se místních voleb zúčastnit, aby zabránili straně premiéra Naréndry Módího vytvořit v regionu správu. Píše o tom agentura AP.

Jde také o první hlasování od doby, kdy Módího hinduistická nacionalistická vláda v roce 2019 státu Džammú a Kašmír odebrala autonomní status a rozdělila jej na dvě svazová teritoria Džammú a Kašmír a oddělený Ladákh. Tento krok, který měl v Indii a mezi Módího příznivci velký ohlas, se v Kašmíru setkal především s odporem jako útok na kašmírskou identitu a autonomii.

Volby umožní Kašmíru vytvořit vlastní omezenou vládu a místní shromáždění, místo aby zůstal pod přímou vládou Dillí. Poslední volby do shromáždění se v regionu konaly v roce 2014, po nichž Módího Indická lidová strana (BJP) poprvé vládla v koalici s místní Lidovou demokratickou stranou. Vláda se však rozpadla v roce 2018 poté, co Módího strana z koalice vystoupila.

Volby v minulosti provázelo násilí, bojkoty a falšování výsledků, přestože je Indie označuje za vítězství nad separatismem. Dillí tentokrát tvrdí, že volby nastolují demokracii po více než třech desetiletích svárů. Mnozí obyvatelé Kašmíru však hlasování vnímají nejen jako příležitost zvolit si své zástupce, ale také jako možnost vyjádřit svůj protest proti změnám z roku 2019.

Volby jsou rozděleny do tří fází. Druhá a třetí fáze se budou konat 25. září a 1. října. Hlasy budou sečteny 8. října a vyhlášení výsledků se očekává ve stejný den.

Kašmír je rozdělen mezi Indii a Pákistán. Od roku 1947, kdy se vznikem obou zemí skončila britská nadvláda na subkontinentu, vedly sousední země dvě války o jeho ovládnutí. Obě strany si nárokují celé himálajské území.

Zdroje: