V Karviné vznikne průmyslová zóna za miliardu, nabídne až 2000 míst

- Aktuality autor: roj

Na místě bývalého Dolu Barbora v Karviné vznikne rozsáhlá průmyslová zóna za 1,2 miliardy korun. Její vznik dnes schválila vláda, která slíbila, že do ní do roku 2018 vloží až 750 milionů korun. Nová zóny by měla přilákat zahraniční investory, umožnit vznik až 2000 pracovních míst a snížit tak vysokou nezaměstnanost v oblasti. 

Snížení věku odchodu do důchodu pro horníky by snížilo nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji. Vláda ale dala přednost investicím (ilustrační snímek)

Snížení věku odchodu do důchodu pro horníky by snížilo nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji. Vláda ale dala přednost investicím (ilustrační snímek),zdroj: Technet.cz / Rosťa Jančar / iDNES.cz / Profim

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že se podařilo v posledních týdnech přilákat do Moravskoslezského kraje několik investorů, například společnost Hyundai Mobis, která postaví svou továrnu v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku. Po zaplnění mošnovské zóny by právě zóna v Karviné měla být místem, které bude stát investorům nabízet.

Jde o takzvaný brownfield, areál po bývalém Dole Barbora v Karviné-Dolech. Po přestavbě na průmyslovou zónu by tam mělo v dalších letech vzniknout až 2000 pracovních míst. Zóna má rozlohu téměř 90 hektarů a nachází se na území mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou.

Vytváření nových pracovních míst právě v této oblasti je pro Moravskoslezský kraj velmi důležité, protože Karvinsko patří k okresům s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Na konci června tam činil podíl nezaměstnaných 11,3 procenta.

S vysokou nezaměstnanost se ministerstvo práce a sociálních věcí snaží bojovat novelou hornického zákona, která by horníkům umožňovala dřívější odchod do důchodu. Částečně by se tím vyřešilo to, že horníci z uzavíraných dolů většinou končí na úřadech práce a kvůli věku mají malé šance na nalezení jiného místa. Vláda ale dnes novelu neschválila - proti je zejména ministr financí, podle kterého je spíše potřeba do regionu investovat, například právě schválením vzniku zóny Nad Barborou.

"Dnes zatím vláda nenašla schodu nad konkrétní podobou zákona," řekl Sobotka. Diskuse ale podle něj potvrdila vůli koalice problém řešit. Věří, že se rozpory mezi ministerstvy sociálních věcí a financí do září podaří odstranit. Dodal, že opatření by se týkalo necelých 4000 horníků.

Dotaci až 750 milionů korun na vybudování zóny Nad Barborou schválila česká vláda už jednou, a to v říjnu 2013. Tehdejší vláda premiéra Jiřího Rusnoka ji zařadila mezi projekty strategických průmyslových zón, její vybudování mělo patřit mezi protikrizová opatření pro Moravskoslezský kraj. Slíbené peníze ale kraj nedostal. Nynější ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek pak řekl, že tehdejší vláda se v podstatě nestarala o to, kde se peníze na vybudování zóny vezmou.

Tagy: Česko nezaměstnanost domácí Karvinsko průmyslová zóna horník státní investice

Zdroje: ČTK