Dřív do penze půjde více horníků. Vláda rozšířila původní omezení

- Aktuality autor: pal

Vláda ve středu schválila dřívější odchod do penze pro horníky, kteří začali fárat v roce 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Do důchodu půjdou o pět let dříve. Až doteď mohli do předčasné penze jen havíři, kteří stihli odpracovat požadovaný počet směn do roku 2008. Ministerstvo práce tak chce vyřešit problémy, které přijdou po chystaném uzavírání dolů a propouštění. 

ilustrační foto

ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Návrh ministerstva teď poputuje k posouzení do rukou vládní legislativní rady. 

Rozšíření počtu horníků původně odmítalo ministerstvo financí. Jeho šéf Andrej Babiš po nedávné návštěvě Ostravska ale radikálně změnil názor a slíbil, že změnu nakonec podpoří.

Dřívější odchody do penze žádají především hornické odbory. Dohodly se na tom už na podzim roku 2013 s tehdejším premiérem Jiřím Rusnokem. Současná ministryně práce Michaela Marksová Tominová se rozhodla, že se v přípravě návrhu bude pokračovat.

Horníci už nyní mají možnost odejít do důchodu dřív a to nejméně o pět let. Museli ale pracovat pod zemí už před rokem 1993 a limit s počtem směn museli mít splněný do konce roku 2008.

Hornické odbory ovšem požadují, aby se předčasný odchod do důchodu týkal všech horníků. Argumentují tím, že kvůli horšímu zdraví se mnoho horníků důchodů vůbec nedožije. Ministerstvo práce už vládě poslalo novelu důchodového pojištění, podle níž by důchodový věk u všech horníků měl být o pět let nižší než u ostatních.  

Tagy: Česko Ministerstvo práce a sociálních věcí Sobotkova vláda předčasný důchod česká vláda česká politika mzdy a důchody těžební průmysl

Zdroje: ČTK