V Joplinu, který smetlo tornádo, pohřešují 230 lidí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V americkém městě Joplin, které o víkendu zdevastovalo tornádo, se stále pohřešuje přes 230 lidí. Větrná smršť přitom ve městě prokazatelně připravila o život přes stovku lidí a stala se tornádem s nejhorší bilancí od roku 1950. Obětí ale nakonec zřejmě bude daleko víc.

Přes americký Středozápad se ve středu přehnala další vlna bouří provázených tornády, tentokrát ale nikoho nezabila, uvedl server USA Today. 

Tornádo, které se přes Joplin ve státě Missouri přehnalo, nechalo za sebou devět kilometrů dlouhý pás trosek o šíři 600 metrů. Při řádění živlu zahynulo nejméně 125 lidí a více než 900 dalších bylo zraněno. 

Všichni pohřešovaní nemusejí být pod troskami

Záchranáři stále prohledávají trosky a pátrají po nezvěstných. Od úterý se nepodařilo ze sutin vyprostit nikoho živého. Úřady ale zdůrazňují, že všech 232 nezvěstných nemusí být nutně pod troskami. Podle záchranářů se jen řada pohřešovaných lidí zatím neohlásila přátelům a příbuzným, ale je v bezpečí. Přesto panují obavy, že se konečná bilance tornáda ještě zvýší. 

Přes americký středozápad se od víkendu přehnaly už tři vlny tornád. Větrné smršti v úterý zabily v Oklahomě, Kansasu a Arkansasu 16 lidí. Ve středu večer zasáhl oblast další pás bouří. V Indianě, Illinois a Missouri meteorologové zaznamenali tornáda, která trhala střechy domů a zranila několik lidí. Úřady ale nemají žádné informace o mrtvých. 

Letošní sezona tornád patří mezi nejhorší v americké historii. Už v dubnu se přes jih Spojených států přehnalo během 24 hodin přes 300 tornád, která za sebou zanechala nejméně 350 obětí. Škody se odhadují na několik miliard dolarů.

Tagy: USA tornádo katastrofa

Zdroje: ČTK