V hrobu biskupa ze 17. století bylo nalezeno lidské embryo

- Aktuality autor: pal

V rakvi významného švédského, luteránského biskupa Pedera Winstrupa, který zemřel v 17. století, byly objeveny ostatky předčasně narozeného dítěte. Experti se analýzou DNA pokouší zjistit, jestli mezi duchovním a dítětem je nějaký příbuzenský vztah. 

U ostatků švédského biskupa ze 17. stol. vědci objevili mumifikované embryo. Ilustrační foto

U ostatků švédského biskupa ze 17. stol. vědci objevili mumifikované embryo. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Při rentgenovém zkoumání mumifikovaného těla biskupa z Lundu vědci zjistili, že k nohám zesnulého Winstrupa bylo položeno pět až šest měsíců staré embryo zabalené do sukna.

Při předchozích zkoumáních tato skutečnost vědcům unikla, protože tělíčko bylo schováno pod bylinami, které rakev z poloviny zaplňovaly.

Mrtvola Winstrupa je považována za jednu z nejzachovalejších mumií v Evropě. Na jeho obličeji jsou stále patrné rysy, které vykazují zjevnou podobnost s dobovými portréty biskupa.

Winstrup se narodil v roce 1605 jako syn biskupa a profesora teologie v Kodani. Po studiích v německých městech Rostock, Wittenberg, Lipsko a Jena působil jako kaplan na dvoře dánského krále Christiana IV.

V roce 1638 se Winstrup stal biskupem v tehdy ještě dánském Lundu, který přešel pod švédskou správu v roce 1658. Roku 1666 založil Lundskou univerzitu, která je dnes jednou z největších vzdělávacích a výzkumných institucí ve Skandinávii. Winstrup byl pohřben v kryptě lundské katedrály.

Tagy: Švédsko zahraničí biskup zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK