Chcete si změnit pojišťovnu? Máte už jen pár dní

- Aktuality autor: pal

Pokud se teď rozhodnete pro změnu zdravotní pojišťovny, pak byste si měli pospíšit. Čas máte jen do 30. června. Potřebné formuláře jsou dostupné v pobočkách jednotlivých pojišťoven nebo na jejich webech. 

Nové průkazy od zdravotní pojišťovny přijdou pojištěnci poštou. Ilustrační foto

Nové průkazy od zdravotní pojišťovny přijdou pojištěnci poštou. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Změna pojišťovny je možná jednou za rok, oznámit se musí půl roku předem. Na projednání v Senátu čeká novela schválená Sněmovnou, která umožní přestup dvakrát do roka.

Změnu pojišťovny musejí nahlásit zaměstnanci svému zaměstnavateli, a to do osmi dní od její platnosti, tedy do 8. ledna 2016. Do tohoto data také všichni, kteří přecházejí, musejí vrátit průkaz původní pojišťovně. Nový průkaz jim přijde poštou.

Pozor na nekalé praktiky některých pojišťoven

"V přestupním červnovém termínu před dvěma lety odešlo od VZP 97 tisíc lidí, v loňském přestupním termínu kolem 30 tisíc a letos by se nám líbilo, kdyby se trend odchodů zcela zastavil," řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Zdravotní pojišťovny využívají k náborům vlastní reklamní akce, některé ale také externí náboráře. Některé externí nábory spojené s nekalými praktikami byly v posledních letech problémem. Náboráři lidem tvrdili, že jejich pojišťovna končí, omezuje smlouvy s lékaři, neplatí za léčení nebo ruší preventivní programy. Přetahování pojištěnců za pomoci externích náborářů má zakázat transparenční novela, která má umožnit i změnu pojišťovny dvakrát do roka.

Co rozhoduje o výběru zdravotní pojišťovny?

V Česku je nyní sedm zdravotních pojišťoven. V počátcích pojišťovenského systému v roce 1993 existovala jen Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), bylo u ní všech deset milionů občanů. Se vznikem zaměstnaneckých pojišťoven postupně klesl podíl VZP na necelých šest milionů pojištěnců.

Podle průzkumu Oborové zdravotní pojišťovny z roku 2013 je pro klienty nejdůležitějším kritériem při výběru pojišťovny síť zdravotnických zařízení, se kterými má smlouvu. Při rozhodování dají lidé nejvíc na radu rodiny a lékařů. Dokud ještě mohly pojišťovny poskytovat benefity, jako byly příspěvky na cyklistické přilby či vitamíny, ovlivňovalo to volbu pojištěnců, nyní je pro ně podle průzkumu důležité spíše to, zda hospodaří pojišťovna vyrovnaně a jak širokou hradí prevenci.

Tagy: Česko domácí zdravotní pojištění zdravotní pojišťovna

Zdroje: ČTK