V Duchcově v reakci na útok Romů demonstrovalo asi 500 lidí

- Aktuality autor: Jakub Konečný

V Duchcově na Teplicku dnes na náměstí demonstrovalo asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Policie už pětici útočníků obvinila z těžkého ublížení na zdraví. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli. 

Duchcov (ilustrační foto)

Duchcov (ilustrační foto),zdroj: slevynacesty.cz

Část tak učinila, ale radikálnější z nich se snažili proniknout do romské čtvrti jinými ulicemi. Policie jim v tom zabránila. V ulicích po 20:00 zůstávaly už jen hloučky lidí. 

Setkání na náměstí svolali tři místní pod názvem Shromáždění nespokojených občanů. "Nevím, co od toho máme čekat. Bojím se, že prostor pro diskusi dnes nebude," řekla před začátkem starostka Duchcova Jitka Bártová, která také na demonstraci promluví. 

Hodinu před začátkem se sešli i místní Romové, aby se pomodlili za klid a mír. "Když se lidi perou, tak se vždycky perou dva," připomněl přítomný farář. 

Důvodem dnešního shromáždění je napadení mladého manželského páru skupinou několika Romů v noci na 18. května. Předcházel mu podle policie i pokus o krádež kola, při kterém byl zraněn jeho majitel. Poté stejní útočníci napadli mladý manželský pár, který se vracel z diskotéky. Kopali je a bili pěstmi. Policie už pětici obvinila, soud ale podnět na jejich vzetí do vazby nepřijal. 

Kromě obvinění útočníků policie prověřuje i události následující po napadení. Zajímá se o únik videa z městské kamery, chování městského strážníka i internetové diskuse.

Tagy: Romové demonstrace nepřizpůsobiví Duchcov

Zdroje: ČTK