Vrahem z České Lípy byl zahradník. Ovládal smrtící karate

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Policie vyřešila po 14 dnech případ brutálně umlácené sedmapadesátileté ženy z České Lípy. Po předchozím konfliktu ji zabil pětatřicetiletý muž, v minulosti už odsouzený za vraždu. Dnes byl vzat do vazby. Novinářům to řekla krajská státní zástupkyně Petra Žílová. 

Spoutaný muž, ilustrační foto

Spoutaný muž, ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

"Hrozí mu 15 až 20 let nebo výjimečný trest," uvedla. K činu se zadržený muž přiznal a policistům popsal, jak se osudný incident odehrál. 

Vražda se stala večer 14. května v garáži rodinného domu u sídliště Slovanka v České Lípě. Policisté mrtvé tělo majitelky domu objevili o den později. Přijeli na upozornění sousedů, kterým se nezdál štěkot psů. 

Kladivem rozbil ženě hlavu

"Žena zemřela na devastující poranění hlavy, kdy měla i vyhřezlý mozek," uvedl vrchní komisař Martin Müller. Dřívější spekulace tisku, že byla umlácena kladivem, dnes nepotvrdil. "Byl použit nějaký nástroj," uvedl pouze. 

Vrah se s obětí znal několik týdnů a dělal u ní nějaké práce na zahradě. Vraždu od prvopočátku neplánoval. "Dostali se do konfliktu kvůli práci na zahradě a skončilo to smrtí ženy," řekl kriminalista. Muž poté z domu odcizil nějaké věci. "To vyplynulo ze situace. Byl ve finanční nouzi, měl problém s ohledem na svoji kriminální minulost sehnat zaměstnání," řekl Müller. 

Muž byl už jednou za vraždu odsouzen. "Recidiva u těchto činů není běžná," poznamenal kriminalista. Podle něj jde o relativně inteligentního a mimořádně fyzicky zdatného člověka. Zadržený muž v roce 1997 zabil nezletilého po malicherném konfliktu, dostal za to 14 let. "Podmínečně byl propuštěn v říjnu 2011, podmínku měl na čtyři roky," dodala Žílová. 

Před první vraždou sběhl z vojny a skrýval se na Českolipsku. Tam se seznámil s dvanáctiletým chlapcem, který byl v obci Šváby u babičky a otce na prázdninách. Muž jim pomáhal se zemědělskými pracemi na jejich statku. Před odchodem od nich vzal plynovou pistoli, brokovnici s náboji a téměř 3000 korun. Chlapec si všiml, že muž chce odejít a chtěl ho následovat. Ten však o jeho společnost nestál. Dvanáctiletý chlapec začal tedy na něj naléhat, aby vrátil odcizenou brokovnici. Muž, celostátní přeborník v karate, chlapce několika rychlými chvaty zabil. "Byly to čtyři rychlé kopy patou za sebou. Luboš spadl na zem, věděl jsem, že je mrtvý, došlápl jsem mu ještě na hrudník. Byl to dokončovací kop. Sérii chvatů jsem provedl jako robot," vypověděl tehdy policistům.

Tagy: vražda Česká Lípa karate zahradník

Zdroje: ČTK