Matka spláchla dítě do záchodu, z roury ho museli vyřezávat

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 29. 5. 2013 20:44) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Matka novorozence, který byl sobotu zázračně zachráněn z odpadní roury v bytovém domě ve východočínském městě Ťin-chua, sledovala celou dvouhodinovou vyprošťovací akci na místě a byla to ona, kdo záchranáře jako první přivolal. Porod dítěte přiznala až při policejním výslechu.

Čínský chlapeček nalezený v odpadní rouře

Čínský chlapeček nalezený v odpadní rouře,zdroj: Reuters

Policisté pojali podezření, že dvaadvacetiletá žena, která jako první zalarmovala úřady, by mohla být matkou dítěte, když našli v jejím pronajatém pokoji v témže domě dětské hračky a toaletní papír potřísněný krví. 

Svobodná matka dítěte se k porodu přiznala, když ji policisté vyzvali, aby podstoupila lékařskou prohlídku. Žena policii řekla, že si nemohla z finančních důvodů dovolit potrat, a tak tajně porodila v sobotu odpoledne na toaletě. Dítě jí prý vyklouzlo a už se jí ho nepodařilo zachytit, takže skončilo v odpadní trubce. 

Policie po nálezu dítěte uvedla, že případ řeší jako možný pokus o zabití, zatím však není jasné, zda bude matka čelit obvinění z trestného činu. Podle deníku The Daily Telegraph policisty žena svým popisem událostí nepřesvědčila. "Nemůžeme spoléhat pouze na její verzi událostí," prohlásil představitel místní policie Fang. 

Video o záchraně novorozence číslo 59, který byl takto pojmenován podle čísla inkubátoru v nemocnici, se objevilo ve zpravodajských pořadech v čínské televizi a posléze obletělo celý svět. 


Dítě se nejprve pokoušeli vytáhnout z potrubí hasiči, a když se jim to nepodařilo, rozhodli se uříznout celou část odpadních trubek. Ani pak nebyly jejich vyprošťovací pokusy úspěšné, a tak celou část odpadu i s dítětem převezli do nemocnice, kde záchranáři společně s lékaři začali opatrně kousek po kousku rouru odlamovat, až se objevila drobná tvář novorozeněte. Dítě vážící 2,8 kilogramu neutrpělo vážnější zranění. 

Podle čínského tisku žena těhotenství po celou dobu tajila, nosila volné šaty a břicho si stahovala. O tom, že čeká dítě, nevěděli ani její rodiče. Žena, která má středoškolské vzdělání a pracovala v restauraci ve městě Ťin-chua v provincii Če-ťiang, uvedla, že otěhotněla s mužem, s nímž strávila jen jednu noc. Ten se k otcovství odmítl přihlásit. 

Příběh o záchraně dítěte vyvolal vlnu zděšení, ale také soucitu mezi čínskými uživateli internetu. Porodnice, kam bylo novorozeně převezeno, zaplavilo množství darů v podobě plen, dětského oblečení, sušeného kojeneckého mléka a hraček. Objevila se již také řada nabídek od lidí, kteří by chtěli dítě adoptovat. Tyto nabídky ale zaměstnanci nemocnice odmítají. 

Podle čínských médií je ročně v Číně opuštěno na 100.000 dětí. Některé případy souvisejí s čínskou politikou jednoho dítěte, která nedovoluje většině rodin mít více potomků. Četné případy se prý týkají také svobodných matek, které jsou v Číně stále stigmatizovány.

Tagy: Čína psychopatie novorozenec wc

Zdroje: ČTK