V Doněcku vybuchují granáty a zápalné lahve, demonstranti vtrhli do sídla vlády

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Ve východoukrajinském Doněcku dnes dav proruských demonstrantů přemohl policejní kordon a násilím vtrhl do budovy gubernátora. Na místě zasahuje policie s pomocí vodních děl. V centru města podle serveru Novosti Donbassa vybuchují granáty a lahve se zápalnou směsí. Před incidentem proběhla dvoutisícová demonstrace proruských organizací, které požadují referendum o připojení místní oblasti k Rusku.

Proruští demonstranti v Doněcku

Proruští demonstranti v Doněcku,zdroj: Isifa.com

Podle agentury Unian odpoledne nad doněckou oblastní správou zavlály ruské vlajky a prapor takzvané Doněcké republiky, kterou chtějí vyhlásit radikální promoskevské organizace. V okupované budově se podle televizních záběrů pohybují hloučky mladíků ozbrojených holemi a s ruskými státními symboly na klopách. 

Napětí dnes zavládlo také v asi 150 kilometrů vzdáleném Luhansku, kde proruská opozice zorganizovala několikatisícový mítink. Kolona osobních aut s ruskými vlajkami projíždí městem, lidé na hlavním náměstí skandují protiukrajinská hesla. Akci zorganizovaly hnutí Luhanská garda a Ruská jednota, které společně vytvořila Lidovou koordinační radu jako alternativní orgán místní správy. 

Bojovně naladění demonstranti žádají osvobození předáka Luhanské gardy Alexandra Charitonova, kterého v polovině března ukrajinská policie zadržela a obvinila ho z ohrožování ústavního pořádku. Dav radikálních aktivistů se shromáždil před místní kanceláří tajné služby SBU, vzduchem podle agentury Unian létají dlažební kostky a dýmovnice. Podle některých zpráv objekt hoří. 

Okupovaný Kyjev

Demonstraci v Doněcku zorganizovali aktivisté proruských organizací Domobrana a Ruský blok. Shromáždění lidé vyjadřovali solidární podporu příslušníkům pořádkových jednotek Berkut, které v minulých dnech ukrajinská policie zadržela pro účast na únorové střelbě do protivládních demonstrantů v Kyjevě. 

"Nad okupovaným Kyjevem vlaje prapor Ameriky," řekl davu jeden z řečníků. Organizátoři podle listu Ukrajinska pravda rozdávali přítomným letáky, v nichž proruské spolky žádají o naléhavou pomoc nejen Rusko, ale i Čínu. Přímo na centrálním doněckém náměstí demonstranti vymezili symbolickou ruskou hranici. 

Podobný mítink dnes svolaly proruské organizace i do Charkova, ale účast byla podle médií slabá. Na hlavní náměstí Svobody se dostavilo jen několik stovek lidí. Akci zorganizovali aktivisté z hnutí Boj a z Ukrajinského východního bloku. Obě seskupení volají po federalizaci země a po vypsání referenda o připojení k sousednímu Rusku. 

Tagy: Rusko Ukrajina ukrajinská krize Doněck

Zdroje: ČTK