V Ostravě se za peníze EU staví Národní superpočítač

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Za výrazného přispění evropských dotací se v Moravskoslezském kraji staví Národní superpočítačové centrum či přestavuje průmyslová Dolní oblast Vítkovic. 

Ostrava (ilustrační fotografie)

Ostrava (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko, která v kraji rozděluje evropské peníze, Michal Sobek uvedl, že rada od roku 2007 podpořila přes 850 projektů dotací přibližně 18,5 miliardy korun. Nejvíce peněz, přibližně šest miliard korun, připadá na projekty dopravní infrastruktury a bezpečnosti. "Vůbec největším projektem podpořeným částkou 628 milionů korun je vznik Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje. Přes tři miliardy korun z EU posloužily na výstavbu a modernizaci silnic druhé a třetí třídy, například výstavbu jižního obchvatu Opavy (dotace 351 milionů korun)," uvedl Sobek. 

Z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko byla částkou přibližně 1,5 miliardy korun podpořena oblast cestovního ruchu. "Mezi velkými projekty je například výstavba hotelu Miura v Čeladné (dotace 93 milionů korun) nebo kompletní rekonstrukce výstavní budovy Slezského zemského muzea v Opavě (dotace 85 milionů)," uvedl Sobek. 

Podle mluvčí Evy Kijonkové šlo nebo půjde do Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě z různých operačních programů přes 1,2 miliardy korun. V industriálním areálu už funguje například multifunkční aula Gong přestavěná z bývalého plynojemu nebo interaktivní expozice Malý svět techniky v bývalé energetické ústředně. Letos se bude ve zcela nové budově otevírat Velký svět techniky, jehož vybudování přijde na zhruba 580 milionů korun. 

Jeden ze sta nejlepších počítačů na světě

V areálu Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) vzniká Národní superpočítačové centrum IT4Innovations. Předpokládané výdaje na projekt činí téměř 2,5 miliardy korun, přičemž EU dá v letech 2009 - 2015 více než 1,5 miliardy. Mluvčí VŠB-TUO Klára Janoušková řekla, že nejvíce peněz jde na stavbu nové budovy centra, pořízení dvou superpočítačů a také zaměstnání českých a zahraničních vědců. "Superpočítač Anselm, který je vůbec jedním z největších superpočítačů střední Evropy, byl uveden do provozu v květnu 2013. Druhý superpočítač s desetinásobným výkonem bude uveden do provozu v roce 2015 a měl by se zařadit mezi sto nejvýkonnějších superpočítačů na světě," řekla Janoušková. Příkladem využití superpočítače jsou výpočetní simulace biologických účinků nově navržených léčiv proti AIDS a rakovině. EU škole přispěla také například téměř 750 miliony korun na stavbu nové budovy Fakulty elektrotechniky a informatiky. 

Snižování škodlivin a investice do hromadné dopravy

Od roku 2012 mohou žádat o evropské dotace na čistě ekologické projekty také největší české hutní společnosti Třinecké železárny a ArcelorMittal Ostrava (AMO). Každému z podniků schválila Evropská komise projekty za 2,6 miliardy korun, při nichž dotace pokryjí až 90 procent způsobilých výdajů, tedy okolo 2,3 miliardy korun. Emise tuhých znečišťujících látek se díky tomu sníží o stovky tun ročně. Mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková uvedla, že jde o investice, které sníží emise více, než udává evropská legislativa daná takzvanou nejlepší dostupnou technikou. 

Dotace pomohly také Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku. Moravskoslezský kraj a jeho společnost Letiště Ostrava tam od roku 2005 investovaly a ještě do roku 2015 investují více než 1,8 miliardy korun. Mluvčí krajského úřadu Petra Špornová uvedla, že podíl EU činí přibližně 1,3 miliardy korun. Za tyto peníze se například postavila nová odletová hala nebo nakoupily nové stroje a zařízení. V současnosti se v Mošnově buduje napojení letiště na železnici, které má být hotové letos na podzim a bude stát přes 580 milionů korun. EU na to přispěje více než 487 miliony. Chystá se tam také projekt integrovaného bezpečnostního centra za více než 271 milionů. 

Společnost Arriva Morava, která je jedním z největších autobusových dopravců v zemi, si pořídila od roku 2011 s přispěním evropských dotací v Moravskoslezském kraji 44 částečně nízkopodlažních autobusů. Stály téměř 190 milionů korun, přičemž EU přispěla více než 75 miliony. "Bez těchto prostředků by obnova vozového parku probíhala mnohem pomaleji a vybavenost vozidel by nedosahovala takového komfortu, jakého se nám podařilo docílit," uvedl generální ředitel společnosti Miloš Hnilica. 

Tagy: dotace Ostrava Evropská unie Moravskoslezský kraj

Zdroje: ČTK