V dokladech k alkoholu jsou chyby, množství vadného není jisté

- Aktuality autor: Danica Klein

Hygienici se stále setkávají při kontrolách u prodejců s chybnými doklady u tvrdého alkoholu. Úřad kvůli tomu vede zhruba 300 správních řízení, řekl dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce hlavní hygienik Vladimír Valenta. Policie s celníky a úředníky provádějí týdně až 800 kontrol ohledně alkoholu. Policie ale stále nemá jistotu, jaké přesně množství jedovatého alkoholu je mezi lidmi. 

Alkohol

Alkohol,zdroj: Mediafax

Podle Valenty se úředníci nejčastěji setkávají s problémy při dokladování původu nápojů. "Dochází ale také k určitému zlepšení chování provozovatelů, takže přece jen se projevuje dlouhodobý tlak kontrol," dodal. Mluvčí celníků Jiří Barták v pořadu řekl, že jeho kolegové s policií, hygieniky a potravinářskou inspekcí provádějí například v těchto dnech společnou kontrolní akci na celém území ČR. "V posledních týdnech dostává celní správa podněty od lidí, které vedou k dalším odhalením skupin na černém trhu s lihem," řekl mluvčí. 

Průběžně se uskuteční zhruba 800 kontrol týdně, přičemž problémy s tzv. rodným listem u tvrdého alkoholu mají týdně dva až čtyři prodejci, uvedl ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta. "Je to většinou v malých prodejnách, které provozují občané vietnamské národnosti," dodal. Upozornil také na to, že skončila 60denní lhůta, a ten, kdo nemá k alkoholu takzvaný rodný list, ho nyní nesmí nejen prodávat, ale nesmí ho mít třeba ani na skladě. 

Ztráty jsou daleko větší

Dřívější údaje o přibližně pěti tisících litrů nezajištěného metylalkoholu se podle šéfa týmu kriminalistů Metyl Václava Kučery příliš nezměnily. Není podle jeho slov také zřejmé, kolik závadného alkoholu již černý trh sám zlikvidoval. Lidé by proto měli být stále obezřetní, a to hlavně v souvislosti se zvýšenou spotřebou alkoholu v souvislosti s vánočními svátky. 

Ministerstvo zdravotnictví chce občany před Vánoci znovu informovat o nebezpečí závadného alkoholu. "Budeme o tom znovu mluvit a navíc bychom znovu před Vánocemi rádi nabídli možnost testovat si lahve alespoň pro část občanů. Ono to testování je dost drahé," řekl dnes v televizi Prima ministr zdravotnictví Leoš Heger. Kdo má sebmenší pochyby, ať to raději vyleje, protože ty ztráty s poškozením zdraví jsou potom daleko větší," dodal. 

Kriminalisté v celé kauze vedou více než čtyřicet trestních řízení a podle Kučery je kvůli důkazům složité sloučit je do jednoho. Vyšetřovaní také prý poněkud zdržuje fakt, že je nutné dokončit expertízy velkého množství zajištěných vzorků nápojů. "V tomto směru můžeme hovořit o měsících," dodal policista. 

Sedm desítek lidí

Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla začátkem září. Dosud zemřelo po požití nebezpečného alkoholu 37 lidí, nejvíce - 22 - v Moravskoslezském kraji. Mezi oběťmi je ovšem započítána i žena, jež se v Havířově otrávila metanolem již v květnu a se zářijovou vlnou její případ patrně nesouvisí. Zatím poslední obětí jedovatých lihovin se 25. listopadu stal muž středního věku. 

Celkem policie stíhá v metanolové kauze po celé republice přibližně sedm desítek lidí. Tři podezřelí jsou podle dostupných informací stíháni pro obecné ohrožení a hrozí jim 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Počet lidí zapletených do distribuce jedovatých lihovin přitom není konečný. Policisté nově stíhají například obchodníky, kteří prodali jedovatý alkohol posledním obětem. Podle policie na trh celkem přišlo až 15.000 litrů závadného alkoholu, necelou třetinu se zatím nepodařilo dohledat.

Tagy: alkohol kauza hygiena metanol

Zdroje: ČTK