V Číně ožívá poustevnická tradice. Do hor odchází stále více lidí

- Magazín autor: František Strnad

Do čínských hor se uchyluje stále větší počet dobrovolných poustevníků, kteří tam žijí v naprosté skromnosti. Taoistická tradice jde proti proudu překotné modernizace Číny.

Poustevničení a meditace získávají v Číně na oblibě

Poustevničení a meditace získávají v Číně na oblibě,zdroj: Profimedia.cz

Chatrč asi čtyřicetiletého Choua nemá elektřinu ani topení, a muž přesto tvrdí, že nemůže být šťastnější. Chou do hor přišel asi před deseti lety. Vyrůstal v okolí Macaa, jeho slovy "hráčského pekla", které je čínskou verzí Las Vegas. Většinu svých dní teď tráví takřka výhradně meditací, kterou přerušuje pouze při sbírání dřeva na otop a pěstování zeleniny. Chou se živí skromně. Jí skoro jen zelí.

"Města žijí prudkým životem. Zde je však možno nalézt vnitřní radost. Jsem nyní rád, že jsem sám," zdůrazňuje Chou a není zdaleka jediný, kdo dobrovolně opustil městský ruch a světské slasti. 

 

Poustevničení má v Číně hlubokou tradici, která vychází z taoismu. Za jeho zakladatele se považuje mudrc Lao-c', který nabádal k soužití s přírodou, což v současné době láká mnoho mladých Číňanů.

K Chouovi se nedávno připojili dva novicové, kteří zkouší nový životní styl. Prozatím s elektřinou a čtečkou knih. Jeden z nich, šestadvacetiletý Wang Kao-feng, opustil dobrou pozici u státních železnic. "Sledování televize a hraní videoher je vzrušující na chvíli, jako opium. Takový druh radosti rychle vyprchá," míní Wang.

Návrat zašlé slávy poustevnické tradice

Poustevníci až do nedávna platili za moudré a vyhledávané poradce čínských panovníků. Letitou tradici přerušil až nástup maoistů ve 40. letech minulého století, kteří násilně nutili obyvatele nejlidnatější země světa ke kolektivizaci.

"Poustevníci hráli jistou politickou roli, pomáhali společnosti postupovat kupředu a přitom si zachovat dřívější ideje," upřesňuje Čang Ťien-feng, který založil taoistický časopis. Čang patří mezi takzvané sezónní poustevníky, kteří  ve skromném pobytu v přírodě hledají inspiraci pro další život. 

Počet poustevníků se v 80. letech zvýšil. Čínská vláda tehdy částečně upustila od tvrdé protináboženské politiky. Svahy v pohoří Čung-nan, které leží v centrální Číně se tak zejména poslední dobou zaplňují. Nízké teploty ani nebezpeční hadi poustevníky neodradí. "Můj život se začal točit kolem dokola: najít nejlepší vůz, nejlepší kšeft, nejlepší přítelkyni - a nikam to nevedlo," dodává jeden z nich.

Tagy: Čína zajímavosti a kuriozity Taoismus

Zdroje: ČTK