V Číně je tak silný smog, že se ze vzduchu dají vysávat 'smogové cihly'

MAGAZÍN - Magazín autor: Vojtěch Ondráček

Čína se už nedusí "obyčejným" smogem. Vzduchem už jim létají smogové cihly. Jednu takovou vysál vysavačem ze vzduchu umělec z Pekingu, kde úřady vyhlásily nejvyšší stupeň znečištění.  

Smog v Nankingu

Smog v Nankingu,zdroj: Profimedia.cz

Originálním způsobem upozornil na katastrofální situaci čínský aktivistický umělec, který si říká Bratr Nut. Místo štětce se chopil průmyslového vysavače, kterým po sto dnů vysával vzduch v ulicích Pekingu. Z vysátého prachu potom vyrobil tmavě hnědou cihlu.

"Chci ukázat tuto absurditu více lidem," říká umělec o svém počinu. Otázkou je kolik takových "cihel" nosí ve svých plicích dvacet milionů obyvatel hlavního města.

Nut Brother

Čínský umělec drží v rukou "smogovou cihlu",zdroj:Nut Brother

"Není to zdravé", doplňuje Bratr Nut. Jeho slova potvrzují vědci, kteří odhadují, že denně zemřou v Pekingu na problémy způsobené smogem až čtyři tisíce lidí. Nejčastější příčinou úmrtí jsou srdeční a plicní potíže nebo mrtvice. "Nemáte se kam schovat," upozorňuje umělec. "Je to všude kolem nás."

Hustota prachových částic přesahuje v Pekingu hranici zdravotní závadnosti stanovenou Světovou zdravotnickou až čtyřicetkrát.

Tamní úřady vyhlásily smogovou pohotovost - nařídily uzavřít školy, utlumit stavební činnost a omezena bude také doprava. Nejhorší má být situace od úterka do čtvrtka. 

Čína je největší spotřebitel uhlí na světě a "nikotinový" opar se v posledních letech stal nedílnou součástí obrazu hlavního města. Do smogu se ale noří i další čínská města. Situace, která se každý rok opakuje a rok od roku se také zhoršuje, si už vysloužila přiléhavé přezdívky jako "airpokalypsa" nebo airmageddon". 

Šanghaj

Šanghaj v mlze a bez mlhy,zdroj:Profimedia.cz

V Pekingu byl vyhlášen "oranžový stupeň" znečištění už minulý týden, kdy musely stovky továren zastavit provoz a staveniště dostala příkaz přerušit veškeré práce, při nichž se zvedá prach. 

Smog převážně vzniká ze zplodin automobilů a spalování uhlí při zimním vytápění domů a bytů. Znečištěné ovzduší patří mezi hlavní faktory nespokojenosti čínské veřejnosti s komunistickou vládou země.

Čína už představila plán na šedesátiprocentní snížení emisí do roku 2020. Analytici se nicméně shodují, že to mělo spíše ukonejšit hněv veřejnosti než přispět ke skutečnému řešení ekologických problémů.

Ale i kdyby to vláda myslela vážně, kolik místních se slíbených změn dožije ve zdraví?

Tagy: Čína zahraničí ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK,The Guardian