Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

USA varují Německo: Kývnete Huawei a můžete zapomenout na pomoc v tajných službách

USA varují Německo: Kývnete Huawei a můžete zapomenout na pomoc v tajných službách
Ilustrační snímek | zdroj: Go-tea 郭天 on Foter.com

Příští týden spustí Německo aukci frekvencí na 5G sítě. Jejich výstavba je celosvětově kontroverzní téma kvůli firmě Huawei. Tu řada západních zemí podezírá ze špionáže ve prospěch čínské vlády a v jejích technologiích vidí bezpečnostní riziko. Německá vláda zatím vůči Huawei vystupovala opatrně. USA teď ale Berlínu dvakrát po sobě vzkázaly, ať s touto firmou raději nepočítá, píše Vojtěch Berger na webu Hlídací pes. 

Pokud nakonec německá vláda kývne Huawei na účast v budování 5G sítí, omezí Američané spolupráci s Německem na poli tajných služeb. Takové je stručné poselství dopisu, který minulý týden poslal velvyslanec USA v Berlíně Richard Grenell německému ministrovi hospodářství Peteru Altmeierovi.

Tento týden následovala druhá hrozba. Pokud by si Německo vybralo pro 5G sítě Huawei, NATO by prý už nemohlo komunikovat s německými kolegy tak jako doposud, řekl vrchní velitel aliančních sil v Evropě, americký generál Curtis Scaparotti. "Pro armádu by to byl problém," citoval Scaparottiho výrok z amerického Kongresu německý deník Die Welt.

Důvody jsou podle Američanů v obou případech stejné: komunikace spojenců musí probíhat výhradně po zabezpečených kanálech s prověřenou technologií.

Hluší a slepí 

Německo je na bezpečnostní spolupráci s USA závislé. Informace amerických zpravodajců pomáhají předcházet teroristickým útokům i na německé půdě a podobné je to i ve vojenské sféře, tedy v rámci spolupráce v NATO.

Německý deník Süddeutsche Zeitung v této souvislosti připomněl výrok bývalého ministra vnitra Thomase de Maizièra, který prohlásil, že bez Američanů jsou Němci "hluší a slepí".

Spojené státy v čele s prezidentem Donaldem Trumpem jsou momentálně v obchodní válce s Čínou. Pro německý export je ale Čína klíčový trh – a Američané zase klíčový spojenec.

Berlín se zatím v kauze Huawei odmítal postavit přímo proti čínské firmě, zatímco například český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal proti používání technologií Huawei i další čínské firmy ZTE jasné varování.

Zdrženlivé bylo zatím i sousední Rakousko. Tam příslušný ministr dopravy a infrastruktury Norbert Hofer také odmítl vyloučit z výstavby 5G sítí předem jakoukoli firmu. Rakousko už má první vlnu dražby frekvencí pro sítě páté generace za sebou.

I rakouská vláda ale dostala – zatím neoficiální – varování od americké strany před účastí Huawei na výstavbě 5G sítí, jak zjistil rakouský deník Der Standard.

Mělo to jít elegantně 

Německo dostaly americké pohrůžky omezením spolupráce v tajných službách a v rámci NATO do složité situace.

Zatím měli Němci připravenou elegantní variantu, jak se otevřené konfrontaci s čínskými firmami vyhnout. Dodavatelé komponentů pro kritickou státní infrastrukturu by podle vlády museli splnit katalog bezpečnostních kritérií. Kdo neprojde, nemá šanci, ať je z Evropy, nebo z Číny.

Odpověď na americký dopis Berlín teprve chystá. Cílem je najít řešení, které neomezí zpravodajskou výměnu s Američany ani obchod s Čínou.

Tuhle strategii shrnul Patrick Sensburg z vládní strany CDU, člen kontrolního grémia Bundestagu, které dohlíží i na práci německých tajných služeb: "Chceme to i to, a věřím, že toho nakonec taky dosáhneme, protože je to nejlepší pro obě strany," řekl Sensburg ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu Deutschlandfunk.

Vojtěch Berger pro Ústav nezávislé žurnalistiky 


Zdroje: