USA: Jižní Koreu budeme proti KLDR bránit. Schází se RB OSN

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bílý dům ostře odsoudil úterní útok KLDR na Jižní Koreu a potvrdil závazek bránit svého spojence. Rusko označilo použití síly za nepřijatelné.

Nový ozbrojený útok Severní Koreje na jihokorejské pozice stál život nejméně dvou jihokorejských vojáků a zranění 16 dalších. Čína, která je označována za jediného významného spojence Severní Koreje, incident neodsoudila, ale pouze vyzvala k udržení míru. Rada bezpečnosti OSN by kvůli incidentu mohla uspořádat mimořádné zasedání. 

Podle francouzského diplomatického zdroje v New Yorku by se RB OSN mohla v nejbližších dnech sejít, aby posoudila mezikorejský incident. Případné uspořádání schůzky je ve stádiu příprav. 

Rusové chtějí diplomatické řešení

"Spojené státy ostře odsuzují tento útok a vyzývají Severní Koreu, aby zastavila bojovou akci," uvedl americký Bílý dům v prohlášení. "Spojené státy se plně zavazují k obraně svého spojence, Korejské republiky, a v udržování regionálního míru a stability," dodává se v komuniké. 

Ruské ministerstvo zahraničí varovalo před eskalací napětí. "Je důležité, aby to nevedlo k eskalaci situace na Korejském poloostrově," citovala agentura Interfax zdroj z ministerstva. 

"Domníváme se, že použití síly na Korejském poloostrově a v mezinárodních vztazích vůbec je naprosto nepřijatelnou cestou. Domníváme se, že spor mezi Severní a Jižní Koreou může být rozhodnut jen diplomatickými prostředky," citovala nejmenovaného ruského činitele agentura Reuters. 

Lavrov: Eskalace konfliktu je kolosálním nebezpečím

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který je na návštěvě Běloruska, poukázal na "kolosální nebezpečí" eskalace konfliktu na Korejském poloostrově. Vyzval obě strany k okamžitému ukončení všech vojenských akcí. 

Incident mezi korejskými státy odsoudili rovněž ministři zahraničních věcí Británie, Německa, Francie, vedení NATO i šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. 

Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí musí obě strany učinit "více pro to, aby přispěly k míru". Za nezbytný pak mluvčí na tiskové konferenci označil návrat k šestistranným rozhovorům o severokorejském jaderném programu. 

KLDR ostřelovala ostrov Jonpchjong, lidé evakuováni

Severní Korea už před několika týdny oznámila, že se chce vrátit k rozhovorům o jaderném odzbrojení, které před dvěma roky přerušila. USA a Jižní Korea ale obnovené jednání podmiňují změnou postoje komunistického režimu. 

Japonská vláda po incidentu vytvořila zvláštní informační a koordinační radu, která má sledovat vývoj událostí na Korejském poloostrově. "Nařídil jsem, aby ministři provedli veškeré přípravy, které by nám umožnily tvrdě reagovat na jakoukoli eventualitu," prohlásil japonský premiér Naoto Kan. 

KLDR ostřelovala ostrov Jonpchjong ležící západně od Korejského poloostrova, který má kolem 1200 obyvatel. Kromě jednoho mrtvého si mezi jihokorejskými vojáky vyžádal incident i několik zraněných, podle různých informací od dvou do čtrnácti. Zničena byla také desítka domů. Obyvatelstvo bylo evakuováno. Napětí na Korejském poloostrově se prudce zvýšilo už v březnu po útoku na jihokorejskou válečnou loď, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků. Mezinárodní vyšetřovací komise dospěla k závěru, že za útokem stála Severní Korea. Ta to ale popírá.

Tagy: USA konflikt valka KLDR napeti

Zdroje: ČTK