Zavadil: Jedna věc se vládě podařila, dokonale sjednotit odbory

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslava Zavadila se vládě podařilo sjednotit odbory ve státní a veřejné správě tak jako nikdy předtím. Podpora stávce je prý zcela jednoznačná.

Zaznělo to v úterý v jeho vystoupení na mimořádném sněmu ČMKOS. Prozradila to mluvčí konfederace Jana Kašparová. Sněm má jednat především o postupu proti způsobu, jakým vláda prosazuje reformy v sociální a pracovní oblasti. Dopolední část jednání se nesla ve znamení diskusí. 

Na začátku sněmu vystoupil Zavadil, který se věnoval činnosti ČMKOS od jejího sjezdu v dubnu 2010. Zabýval se i situací po příchodu nové vlády. Informoval přítomné členy o jednání s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09). 

Středula: Svazy v podnikatelské sféře nás podporují

V diskusi pak vystoupil například předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula, který mluvil o tom, že svazy v podnikatelské sféře podporují své kolegy. Uvědomují si prý, že nejde jenom o platy v nepodnikatelské sféře, ale i o kvalitu služeb poskytovaných státní a veřejnou správou, například ve zdravotnictví, u policie či hasičů.

Setkal se prý i s tím, že v jednom strojírenském podniku se chystají podpořit stávku zaměstnanců ve státní a veřejné sféře symbolickou stávkou. Jakou však bude mít formu a o který podnik jde, neuvedl. Více prý řekne, až bude definitivně rozhodnuto.

Změny v kolektivním vyjednávání

"Podpora stávky bude individuální, bude záležet na situaci v jednotlivých podnicích a možnostech," řekl Středula o podpoře stávky mezi odboráři v podnikatelské sféře. Například se podle něj mnozí z nich zúčastní chystaných stávkových shromáždění. 

Z jednání by měla vzejít například prohlášení podporující stávku odborových svazů sdružujících zaměstnance ve státní a veřejné správě a zdravotnictví. Má se konat 8. prosince, a to kvůli způsobu, jakým chce vláda krátit mzdy v nepodnikatelské sféře. Kromě toho je na programu ČMKOS také projednání změn v kolektivním vyjednávání v příštím roce či analýza ČMKOS ekonomického vývoje ČR v roce 2011.

Zdroje: ČTK