Policisté se vrátili do terénu a opět pátrají po ztracené Aničce

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pražští policisté se v úterý vrátili do terénu, aby tam pátrali po devítileté Anně Janatkové, která se ztratila před šesti týdny v pražské Troji. Kde konkrétně hledají a v jakém počtu lidí ale policie neprozradila.

Vyplývá to z informací mluvčí pražské policie Andrey Zoulové.

"Konkrétnější být nemohu, z taktických důvodů vám, bohužel, nepřiblížím ani lokalitu, ani počet nasazených sil. Pouze mohu prohlásit, že ověřujeme určité skutečnosti, ke kterým jsme dospěli v průběhu vyšetřování, a požádali jsme o spolupráci městskou a vojenskou policii," řekla Zoulová. Podobné informace už ale mluvčí předávala médiím několikrát, pátrání je ale stále bezúspěšné.

Dívka je pohřešována už čtyřicet dní

Dívka zmizela 13. října v pražské Troji. Naposledy byla viděna v ulici Pod Písečnou, kudy se vracela ze školy. Od té doby po ní pátraly desítky policistů, městských strážníků, vojáků, hasičů a psovodů.

V Troji se ale našel jen její batoh a láhev s pitím. Později se v prohledávané oblasti nalezly klíče, které děvčeti údajně také patřily. Pražská policie v souvislosti se zmizením dívky stíhá jednačtyřicetiletého muže, kriminalisté jej koncem října obvinili z trestného činu zbavení osobní svobody. Muž je vyšetřován na svobodě, soud neakceptoval návrh na uvalení vazby.

Podle dřívějších informací policistů se k činu nepřiznal, kriminalisté proti němu mají jen nepřímé důkazy.

Obviněn i podvodník, který vydíral rodiče Anny

Minulý týden oznámila ostravská policie, že vypátrala a obvinila jednatřicetiletého muže z Ostravy, který je podezřelý z toho, že se pokusil vydírat rodiče Anny Janatkové. Údajně od nich požadoval peníze a rovněž vyhrožoval násilím na dívce. Rodiče ovšem dvakrát veřejně slíbili miliony tomu, kdo je přivede na stopu jejich dcery.

Policie ho stíhá na svobodě pro přečin vydírání. Muž se k činu doznal, hrozí mu vězení v délce šest měsíců až čtyři roky nebo peněžitý trest. "Jednatřicetiletý muž z Ostravy je podezřelý, že po zveřejnění výzvy otce pohřešované případným svědkům zaslal na mobilní telefon rodiny několik krátkých textových zpráv během tří dnů a požadoval finanční hotovost, přičemž rovněž vyhrožoval násilím na dívce v případě nesplnění stanovených požadavků," informovala minulý týden mluvčí mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Byl to jeden ze dvou případů vydírání, který policisté začali prověřovat v souvislosti s výzvou rodičů pohřešované dívky. Otec a matka holčičky nabídli odměnu 3,5 milionu korun tomu, kdo dívku zachrání, či za informace vedoucí k člověku, který stojí za jejím zmizením. Na uvedené telefonní číslo však začali podle policie volat také lidé, kteří chtějí na neštěstí zbohatnout - za informace požadovali peníze.

Tagy: policie pátrání anicka

Zdroje: ČTK