Únosci Čecha zatím nikoho nekontaktovali. Nejspíš jim jde o výkupné

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 3. 2015 15:17) - Aktuality autor: art

Kvůli Čechovi unesenému v Libyi zatím Česko nikdo nekontaktoval. Po muži na místě pátrá česká vojenská i civilní rozvědka. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pondělí večer potvrdil, že Čecha spolu s dalšími cizinci včetně občana Rakouska unesli s největší pravděpodobností ozbrojenci Islámského státu. 

Unesený Rakušan a Čech by neměli mít pro IS takovou ideologickou hodnotu, jako třeba koptští křesťané, které ozbrojenci povraždili

Unesený Rakušan a Čech by neměli mít pro IS takovou ideologickou hodnotu, jako třeba koptští křesťané, které ozbrojenci povraždili,zdroj: Profimedia.cz

Do oblasti, kde byl Čech unesen, vyslalo Česko také dvojici diplomatů. Podle Zaorálka tam už oba dorazili a začali domlouvat schůzky. Hlavní naději ale Zaorálek vkládá do rozvědky, a to nejen české.

Ministr ale přiznává, že vyhlídky nejsou příliš růžové. "Nemám bohužel dobré zprávy ... Myslím, že situace je špatná," prohlásil večer ve vysílání České televize a přiznal, že se potýká s "určitým pocitem bezmoci".

Podle Zaorálka není příliš pochyb o tom, že únosci patří k "brutální zločinecké skupině", která má na svém kontě mimo jiné vraždu 21 egyptských koptů, kterou nahráli a video pak zveřejnili na internetu. 

Odborník na terorismus Peter Neumann z londýnské King's College ovšem předpokládá, že únoscům cizinců jde o výkupné. Pokud má Neumann pravdu, unesená skupina může mít šanci na přežití. 

"Myslím si, že Rakušan nemá tak velkou propagandistickou hodnotu jako například Američan. Neexistují také žádní vězni k výměně," uvedl Neumann s tím, že Islámskému státu jde zřejmě o peníze. Evropa totiž v minulosti výkupné vyplácela, jak připomíná expert. 

Vyjednat výměnu rukojmích za peníze však není jednoduché a v některých případech to zabralo i několik let. 

Z Neumannova předpokladu vyplývá, že stejně to bude i s Čechem, který nemůže být pro islamisty ideologicky tak hodnotný, jako by byl například Američan. 

Tagy: Česko Libye Češi v zahraničí únosy a vraždy

Zdroje: ČTK