Únos Čecha v Libyi: Vláda nic s určitostí neví, do oblasti vyslala dva diplomaty

- Aktuality autor: red

Čech pohřešovaný v Libyi po útoku Islámského státu na ropné pole byl zřejmě unesen islamisty, připustil v pondělí český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Upozornil ale zároveň, že s určitostí v tuto chvíli nemůže potvrdit prakticky vůbec nic. České úřady podle ministra celou záležitost stále prošetřují.

O uneseném Čechovi se zatím nic neví, což může být i dobrá zpráva. Islámský stát často zveřejňuje videa se zajatci i s jejich popravami

O uneseném Čechovi se zatím nic neví, což může být i dobrá zpráva. Islámský stát často zveřejňuje videa se zajatci i s jejich popravami,zdroj: Profimedia.cz

Česko do oblasti vyslalo dva diplomaty, kteří tam mají navázat kontakty a získat ještě více informací. První už je na místě, druhý by se tam měl dostat během 48 hodin.

Totožnost pohřešovaného Čecha Zaorálek odmítl prozradit s ohledem na jeho rodinu i bezpečnost. Jeho příbuzným vzkázal, že úřady dělají vše, co je v jejich silách, aby Čecha vypátraly. 

Kromě Čecha se po útoku na ropnou plošinu Ghaní pohřešuje i občan Rakouska, které v pondělí potvrdilo, že oba muže zřejmě unesli ozbrojenci z IS. 

"Nyní jsou k dispozici zaručené informace o tom, že skupina cizinců, která byla na ropném poli Ghaní přepadeném 6. března teroristy z IS, se nachází v rukou těchto teroristů z IS," uvedlo rakouské ministerstvo zahraničí v písemném prohlášení. "V době, kdy skupina (cizinců) byla v několika vozidlech odvážena z pole směrem na sever, nebyl žádný její člen zraněn." 

Upřesnit svůj informační zdroj ale rakouská diplomacie odmítla. 

Kromě Rakušana a Čecha se pohřešují ještě čtyři Filipínci, dva Bangladéšané a Ghaňan. Cizinci v oblasti pracovali pro společnost poskytující služby libyjskému ropnému průmyslu VAOS. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové se v kritické oblasti pohyboval ještě jeden český občan. V sobotu večer se mu ale podařilo dostat do bezpečí. 

Tagy: Libye Češi v zahraničí Islámský stát (IS)

Zdroje: ČTK