Ukrajinský parlament prohlásil „rašismus“ za státní ideologii Ruska
Ukrajinský parlament dnes přijal usnesení, v němž prohlásil takzvaný rašismus za státní ideologii Ruska. Užívání novotvaru složeného ze slov ‚Rusko‘ a ‚fašismus‘ se rozšířilo po zahájení ruské invaze v únoru 2022, přičemž má jít o označení ideologie a politiky Ruska v době vlády prezidenta Vladimira Putina.
„Nejvyšší rada Ukrajiny dnes přijala důležité usnesení odsuzující rašismus jako ideologii a praxi, které jsou základem státní politiky Ruské federace,“ napsal na facebooku předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk.
Rezoluce ukrajinské Nejvyšší rady označuje Putinův režim za „neoimperiální, totalitní diktaturu, která napodobuje nejhorší praktiky minulosti a ztělesňuje ideje fašismu a nacionálního socialismu v moderní verzi ruského fašismu (rašismu)“. Usnesení rovněž vyzývá OSN a další mezinárodní organizace, jakož i vlády a parlamenty dalších zemí, aby „ideologii, politiku a praktiky rašismu“ odsoudily.
Політичний режим рф як рашизм. ❗️Сьогодні ухвалили важливу Заяву, якою Верховна Рада України засудила рашизм як...
Zveřejnil(a) Ruslan Stefanchuk dne Úterý 2. května 2023
Cílem ukrajinských zákonodárců je, aby slovo rašismus vešlo do užívání v politice, publicistice či kultuře v různých jazycích světa, a lidé si tak Rusko mohli ihned spojit s fašistickým režimem, který přitom Moskva verbálně odsuzuje.
Loni v dubnu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci prohlásil, že v budoucnu „rašismus jako ideologie moderního Ruska zaujme své místo v učebnicích dějepisu“. Ve stejné době vyšlo několik článků o rašismu od známého amerického historika Timothyho Snydera.
Ke znakům rašismu podle Stefančuka patří militarismus, vůdcovský kult a sakralizace státních institucí, sebeprosazování Ruska prostřednictvím násilného útlaku, popírání existence jiných národů či systematické porušování zásad mezinárodního práva a územní celistvosti cizích zemí.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 5.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,270 | 25,390 |
USD | 23,220 | 23,400 |