Dnes je středa 23. dubna 2025., Svátek má Vojtěch
Počasí dnes 21°C Dešťové přeháňky

Ukradený herec a zmizení první dámy aneb Když poslední cesta není poslední

16. 4. 2018 – 20:02 | Magazín | Šárka Novotná

Ukradený herec a zmizení první dámy aneb Když poslední cesta není poslední
Marie Eva Perónová | zdroj: Profimedia

Vedli vzrušující život, za jehož trvání je milovaly, obdivovaly, a někdy také řádně nenáviděly, miliony lidí. Pak zemřeli - a ani po smrti neměla jejich těla klid. Naopak, čekalo je někdy pořádně bizarní cestování.

Jedním z nejproslulejších je například příběh Charlieho Chaplina. Hollywoodský král grotesky zemřel v úctyhodném věku 88 let na Boží hod vánoční ve Švýcarsku. Pohřbili ho na hřbitově v Corsier-sur-Vevey ve švýcarském kantonu Vaud. A ani ne o půl roku později, 1. května 1978, se do hrobu vloupali dva nezaměstnaní cizinci - Polák Roman Wardas a Bulhar Gantcho Ganev s "geniálním" plánem na zbohatnutí. 

Rakev s Chaplinovými ostatky ukradli a po Chaplinově vdově Ooně vymáhali výkupné ve výši 600 tisíc dolarů. Nu, neklaplo to. Během velké akce je policisté dopadli a rakev našli zahrabanou v kukuřičném poli u vesnice Noville. Byla vrácena zpátky na hřbitov a její důstojné spočinutí pojistil beton.

profimedia-0166463944 Charlie Chaplin ve 30. letech | zdroj: Profimedia

Ještě dramatičtější posmrtnou cestu měly ostatky Evy Perónové - neboli Evity, manželky prezidenta Juana Peróna. Perónová se za života těšila velké popularitě. Vedle politické kariéry svého manžela podporovala i dobové sociální projekty a argentinské ženské hnutí, zemřela však velice mladá. V pouhých 33 letech podlehla rakovině děložního čípku.

Již v noci poté, co zemřela, povolal Perón doktora Pedra Aru, s požadavkem, aby jeho zemřelou manželku nabalzamoval. Ara, který měl za sebou studia v Evropě, byl vyhlášený svou technikou, při níž využíval glycerin a mrtví tak vskutku vypadali "jako by jen spali". Pustil se tedy do práce. Po smrti Evita dostala také nový blond přeliv a manikúru. 

  profimedia-0017392385 Pohřeb Evy Perónové | zdroj: Profimedia

Argentinci též vystrojili Evitě státní pohřeb, do té doby přípustný jen pro hlavy státu. Po dalších přípravách bylo tělo vystaveno v její bývalé kanceláři, do doby než vznikne monumentální projekt - památník na její počest. K tomu však nikdy nedošlo. V roce 1955 Peróna svrhla vojenská junta, musel rychle opustit zemi a nepodařilo se mu zajistit převoz Evitiných ostatků.

Ty se pak ztratily na dlouhých 16 let. V roce 1970 guerillová skupina Montonerros podporující perónismus dokonce zajala a zavraždila exprezidenta Pedra Eugenia Aramburu, částečně prý i proto, že dohlížel na "zmizení" Evitina tělo. 

Objevilo se o rok později, kdy se zastánci perónismu navraceli v Argentině do politiky. Tehdy členové junty prozradili, že Evita leží pohřbená v milánské kryptě pod jménem María Maggi.

Bylo umožněno, aby se "přestěhovala" do Perónova domu ve španělském exilu, kde zůstala několik let. V roce 1973 se Juan Perón stal potřetí prezidentem, ve vlasti však tehdy byl "jen" se svou třetí ženou Isabelou. Ta nechala, už jako prezidentka, Evitino tělo převézt do vlasti až v roce 1974, po Perónově náhlé smrti. 

I tehdy však nebyly její ostatky vystaveny okamžitě a ke slovu přišel další mistr svého řemesla - Domingo Tellechea, který upravil tělo tak, aby mohl být znovu vystaveno. A měl co dělat. Perónová měla poškozený obličej i jedno z chodidel, podle Tellechea možná proto, že se jí někdo snažil napasovat do příliš malé rakve. Tělo podle některých svědectví také vykazovalo známky bití. Navzdory desetiletím pohřbení i necitlivému zacházení však prý bylo znát, že Ara před více než 20 lety odvedl vynikající práci. 

Tellechea přitom tím, že tento "job" vzal, velmi riskoval. Ač v dané době nebylo prozrazeno, že tělo Evity upravil právě on, bylo mu prý jasné, že se o tom odpůrci Perónových dozvědí. A v rozhovoru pro BBC o desetiletí později uvedl, že mu později telefonicky vyhrožovali a k ochraně rodiny tak měl po ruce zbraň.

Poté, co byla Isabela Perónová v roce 1976 svržena dalším vojenským pučem a země se topila v násilí, i on odešel do zahraničí, kde pokračoval ve své mistrovské kariéře. A Evita Perónová putovala do rodinné hrobky na nóbl hřbitov Recoleta v Buenos Aires. Leží pět metrů pod zemí, v opevněné kryptě. A snad už konečně v bezpečí.

Kupte si kousek revolucionáře

Podivnou cestu absolvovalo i tělo dalšího Argentince, revolucionáře Che Guevary. Toho v říjnu 1967 s pomocí CIA zajali příslušníci bolivijské armády a krátce poté byl na příkaz bolivijského prezidenta Reného Barrientose popraven sedmadvacetiletým seržantem Mario Teránem

Po smrti jeho tělo přepravili do městečka Vallegrande, kde na nějakou dobu skončil v jedné z místních prádelen. Zde byly pořízeny také posmrtné fotografie Che Guevary. K mrtvému revolucionáři později armáda pustila i místní a někteří z nich si "na památku" stříhali prameny jeho vlasů.

profimedia-0017421563 Posmrtná fotografie Che Guevary | zdroj: Profimedia

Totéž učinil i jeden z vojáků. Pramen uložil do knihy, kde zůstal desítky let. V roce 2007 se ovšem rozhodl s připomínkou starých časů rozloučit a nabídl ji v internetové akci za "příjemných" 100 tisíc dolarů. Uspěl. Unikátní pramen zakoupil majitel knihkupectví v Texasu a vystavil ho ve svém obchodu. 

Po světě ale putovaly i revolucionářovy ruce. Vojenský lékař v Bolívii je oddělil od těla a byly odeslány do Buenos Aires k porovnání otisků prstů, neb právě Argentinci Che Guevarovy otisky měli. Z Buenos Aires nakonec ruce poslali na Kubu, kde skončily v úkrytu.

Zbytek těla však Bolivijci pohřbili neznámo kam. Celá desetiletí se říkalo, že revolucionáře spálili, nebo že dokonce vystavené mrtvé tělo patřilo jinému člověku. Jenže všechno bylo jinak. 

V půli 90. let bývalý bolivijský generál Mario Vargas prozradil spisovateli Jonu Lee Andersonovi, který o Che Guevarovi napsal knihu, že tělo leží poblíž přistávací dráhy ve Vallegrande.

Začalo velké pátrání trvající přes rok - v červnu 1997 našel tým odborníků masové hroby se sedmi těly, z nichž jedno postrádalo ruce. To později identifikovali jako ostatky Che Guevary. V kapse oblečení nalezeného v hrobu byl pytlík s tabákem, který dal Che Guevarovi pilot bolivijské armády. 

Ještě téhož roku putoval i zbytek těla Che Guevary, vlastním jménem Ernesta Rafaela Guevary a jeho soudruhů na Kubu a konal se velkolepý pohřeb. Nyní je Che Guevara uložen v mauzoleu v Santa Claře, tedy městě, kde se na sklonku roku 1958 účastnil významné bitvy kubánské revoluce. 

Předchozí článek

Slávistům asi Čína tetování nezakáže. Jinak ho ale má za buržoazní přežitek

Následující článek

Plast místo plechu: Nejstarší armáda světa bude mít vytištěné helmy