Dnes je čtvrtek 10. dubna 2025., Svátek má Darja
Počasí dnes 8°C Oblačno

Trump dává, Kreml bere: Ruská kořist z celní ofenzivy

Trump dává, Kreml bere: Ruská kořist z celní ofenzivy
zdroj: Profimedia

Trumpova celní ofenziva hýbe světovou ekonomikou a nejvíce ohrožuje tradiční americké partnery. Jenže existuje hráč, který si na nových bariérách v klidu může namastit kapsu: Rusko. Čína totiž rychle hledá náhradu za americké dodavatele, a Moskva je víc než připravená nabídnout vlastní ropu, plyn i zemědělské produkty. Má Kreml opravdu našlápnuto ke grandióznímu vítězství?

Z krátkodobého hlediska vypadá situace pro Rusko lákavě. Zatímco Washington vyhlašuje clům válku a zasahuje hlavně Peking, moskevské úřady mohou těžit z vyhrocených americko-čínských vztahů hned ve dvou oblastech – ve vývozu zemědělských produktů a energetických surovin. Čína v reakci na americká cla zavedla vlastní odvetná opatření, která dopadla na americkou pšenici, kukuřici, sóju, ovoce i maso. Pro ruské exportéry se tak otevřela cesta, jak zaplnit mezeru na trhu, přičemž právě živočišné produkty a obilniny mohou mít největší šanci na úspěch.

Nadšení ale doprovázejí otazníky. Čína se už řadu let drží rozmanité zásobovací strategie a nespoléhá jen na USA. Ropa a plyn z Ruska sice v Číně posilují, ovšem asijská velmoc má zároveň vybudované obchodní trasy s Kazachstánem, Myanmarem a dalšími státy. Navíc americký zkapalněný zemní plyn (LNG) hrál v jejím dovozu jen menší roli, někdy pouhá dvě procenta. Z tohoto úhlu pohledu nehrozí, že by Čína dramaticky změnila kurz a začala ve velkém odebírat suroviny výhradně z Ruska – byť plynovod „Síla Sibiře“ či další projekty mohou tuto bilanci postupně vylepšit.

Experti upozorňují, že z dlouhodobé perspektivy ani Rusko není vůči obchodním konfliktům imunní. Pokud se světová ekonomika zpomalí, klesne i celosvětová poptávka po energetických surovinách. A právě vývoz ropy a plynu je hlavním tahounem ruského hospodářství. Obchodní války tak mohou otřást i základy Kremlu, který je navíc pod tlakem západních sankcí.

Hledí-li ale Čína do budoucna na možnou izolaci ze strany USA, může se přece jen rozhodnout posílit vazby s Moskvou. Kromě zboží by z toho mohla vzejít i vyšší motivace k obejití amerického finančního systému. Ve hře je totiž stále myšlenka přechodu na měny a platební systémy mimo dolarovou sféru. Aktivity v této oblasti již dlouhodobě rozvíjejí země sdružené pod hlavičkou BRICS, kam Rusko patří.

Celkový závěr zní: zatímco Trump clům přitápí pod kotlem a Čína vrací úder, Rusko se chystá využít krize ve svůj prospěch – aspoň dočasně. Jestli však Kreml skutečně vyhraje, rozhodne hlavně to, jak hluboko celní válka zasáhne světovou ekonomiku a zda Čína vsadí na Moskvu více než na své ostatní dodavatele.

Zdroje:
Idnes, The Moscow Times